آموزشگاه موسیقی در اصفهان     کلاس آموزش گیتار در اصفهان   گروه موسیقی در اصفهان

موسیقی چه تاثیری بر نوزادان دارد؟

 موسیقی چه تاثیری بر نوزادان دارد؟
 

کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که با شنیدن موسیقی احساساتش دیگرگون نشود و تحت تاثیر قرار نگیرد. تحقیقات متعددی در زمینه تاثیر موسیقی بر بدن انسان انجام شده است. کلاس آواز سنتی در غرب تهران محققان و پژوهشگران همواره در جست‌وجوی این موضوع بوده‌اند که نواختن موسیقی و یا شنیدن موسیقی چه تاثیری بر روی ذهن و مغز افراد می‌گذارد و آیا اساسا این تاثیرات مثبت است و یا خیر؟ نتایجی که از این تحقیقات به دست آمده بسیار جالب توجه است و در نوع خود می‌تواند برای روند رشد کودکان بسیار موثر باشد.

موسیقی و کاهش درد

در تحقیقی که بر روی کودکان صورت گرفته است، مشخص شده که پخش موسیقی با صدای ملایم موجب تسکین درد آنها می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پخش شدنِ موسیقی، باعث می‌شود بی‌قراری و ناآرامی در کودکان کاهش پیدا کند. این موضوع موجبِ گریه کمتر کودکان می‌شود که باعث صرف انرژی کمتر در آنها شده و روند بهبود را تسریع می‌کند. در کشورهای توسعه‌یافته از روش‌های متعددی مبتنی بر موسیقی برای کاهش درد کودکان استفاده می‌شود. به طور مثال آزمایشی بر روی کودکان در زمان تزریق دارو صورت گرفته است که در آن کودکان را به دو گروه تقسیم کردند و برای یک گروه در هنگام تزریق دارو موسیقی پخش کردند و برای گروه دیگر موسیقی پخش نکردند.  بعد از بررسی نتایج مشخص شد کودکانی که در زمان تزریق دارو موسیقی برایشان پخش شده بود، درد کمتری را حس کرده بودند.

برای ورود به آموزشگاه موسیقی رادفر در اصفهان کلیک کنید.

جنین در شکم مادر نیز موسیقی را می‌فهمد

محققان دانشگاه فلوریدا در تحقیقی متوجه این موضوع شده‌اند که جنین می‌تواند اصواتی با فرکانس پایین را بهتر از اصواتی با فرکانس بالا تشخیص دهد. این نظریه همچنین نشان می‌دهد که جنین می‌تواند حروف صدادار را بهتر از حروف بی‌صدا بشنود و به بخش آهنگین صدا حساس‌تر است. در نتیجه گوش سپردن به موسیقی می‌تواند بر روی جنین تاثیرگذار باشد. کلاس خوانندگی در اصفهان بررسی دانشمندان نشان می‌دهد که نواختن موسیقی به ویژه موسیقی کلاسیک موتزارت علاوه بر بزرگسالان بر نوزدان و حتی جنین درون شکم مادر نیز تأثیر مثبت دارد. موسیقی می‌تواند بر رشد جنین و بعدتر رشد نوزاد تاثیرگذار باشد. منظور از تاثیر مثبت اثرات مثبت در رشدِ خلاقیت، مهارت‌ها، آموختن، تفکر و حل مسائل است.

موسیقی برای جنین در رحم

از زمانی‌که جنین در رحم مادر است حس شنوایی او نیز شکل می‌گیرد. به‌طور کلی، جنین با تکان خوردن و تند و کُند شدن ضربان قلب به صداهایی که از بیرون می‌شنود، واکنش نشان می‌دهد.

تقریباً جنین از حدود ۲۰ هفتگی قادر است بشنود و بعد از ۲۶ هفتگی به صداها و محرک‌های خارجی واکنش نشان می‌دهد.

آواز خواندن، صحبت کردن و پخش موسیقی برای جنین، به‌خصوص در ۱۰ هفتهٔ آخر بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا در این مرحله حلزون گوش جنین به مغز او متصل می‌شود.

انتخاب موسیقی مناسب

۱. موسیقی باید آرام و ملایم باشد و با صدای بلند پخش نشود. گوش دادن به موسیقی کلاسیک ایده‌ال است؛ زیرا جنین صداهای آرامش‌بخش را درک می‌کند.

    به دنبال گزینه‌های کلاسیک مانند بتهوون، موتزارت و باخ باشید. اما توجه داشته باشید که بعضی از قطعه‌ها ممکن است صدای بلندی داشته باشند.
    در حقیقت گفته شده است که موسیقی موتزارت بر رشد مغز شنوندگان، به‌ویژه حافظهٔ فضایی[1] آن‌ها تأثیر می‌گذارد. مرکز فعالیت‌های موسیقی مغز در نیمکرهٔ راست قرار دارد که مرکز روابط فضایی بین اشیاست. بنابراین رشد قسمتی از مغز بر رشد قسمت دیگری در همان ناحیه از مغز تأثیر می‌گذارد.

۲. مادر نیز باید از موسیقی لذت ببرد. اگر مادر از نوع خاصی از موسیقی لذت نبرد، آن موسیقی بر جنین داخل شکمش نیز تأثیری نخواهد گذاشت.

    به‌جای موسیقی کلاسیک می‌توانید لالایی‌ها و موزیک عصر جدید[2] را امتحان کنید.
    همچنین می‌توانید سبک‌های دیگر موسیقی را گوش دهید که خیلی پرسروصدا و شلوغ نیستند؛ مانند R&B آرام و موسیقی پاپ.
    صداهای ضبط‌شده از طبیعت و صدای آب و امواج دریا برای جنین آرامش‌بخش‌اند.
    موسیقی‌ای انتخاب کنید که هارمونی و پایه‌ای یکسان داشته باشد. تغییرات ناگهانی در ریتم، ضرب‌آهنگ و صدای موسیقی باعث وحشت و آزار کودک می‌شود.

۳​. دربارهٔ نوع موسیقی مناسب برای جنین‌تان تحقیق کنید. اگر مطمئن نیستید که چه نوع موسیقی‌ای برای فرزند داخل رحم شما مناسب است، از وبلاگ‌ها یا فروشگاه موسیقی محل خود کمک بخواهید.

پخش موسیقی برای جنین

۱. هدفون را روی شکم مادر نگذارید. به‌جای این کار موسیقی را با بلندگو پخش کنید. برخلاف تصور عموم، قرار دادن هدفون روی شکم زن حامله اصلاً لازم نیست و صدای آن برای جنین بسیار بلند و آزاردهنده خواهد بود و باعث تحریک بیش‌ازحد او می‌شود. صدای موسیقی باید در محیط خانه پخش شود.

۲. مراقب صدای موسیقی باشید. مایع آمنیوتیک (کیسه آب) در رحم موجب تقویت صدا می‌شود. در نتیجه، صدا برای جنین به‌مراتب بلندتر از صدایی است که والدین می‌شوند.

    صدای موسیقی را حدود ۵۰-۶۰ دسی‌بل، در حد صدای ماشین لباسشویی نگهدارید تا جنین احساس راحتی کند. به بیان بهتر، مکالمهٔ معمولی بین دو نفر حدود ۶۰ دسی‌بل و زمزمه کردن حدود ۳۰ دسی‌بل است؛ بنابراین به‌صورت میانگین ۵۰ دسی‌بل سطح صدای خوبی محسوب می‌شود.
    بر اساس تحقیقات انجمن متخصصان اطفال آمریکا، زنان بارداری که مدتی طولانی در معرض صدای بلند قرار گرفته‌اند زایمان زودرس داشته و نوزادانی با مشکلات کمبود وزن و کم‌شنوایی به دنیا آورده‌اند.

۳​. دوبار در روز و هر بار بین ۵ تا ۱۰ دقیقه برای جنین‌تان موسیقی پخش کنید. به یاد داشته باشید که جنین بیش از یک ساعت در روز در معرض موسیقی قرار نگیرد. در مدت زمان پخش موسیقی زیاده‌روی نکنید. قرار گرفتن زیاد در برابر موسیقی جنین را بیش‌ازحد تحریک می‌کند.

مزایای پخش موسیقی برای جنین

۱. برای کودک خود موسیقی پخش کنید تا رحم به مکانی آرامش‌بخش تبدیل شود. اگرچه رحم به‌طور طبیعی محیطی آرام برای فرزند شماست، صدای مایع آمنیوتیک، ضربان قلب مادر و سایر صداهای بیرونی نیز بلندند؛ بنابراین موسیقی آرام باعث آرامش بیشتر فرزند شما می‌شود.

۲. موسیقی بر رشد مغز جنین تأثیر می‌گذارد. بر اساس مطالعات، جنینی که درون رحم مادر آهنگی مانند لالایی را چندین‌بار می‌شنود پس از تولد نیز آن آهنگ را تشخیص داده، با آن آرام می‌گیرد.

    خواندن لالایی یا سایر ترانه‌های کودکانه برای جنین، رابطهٔ او را با والدین تقویت می‌کند. در نتیجه، کودک پس از تولد صدای آن‌ها را تشخیص می‌دهد.

۳​. هیچ مدرک علمی‌ای وجود ندارد که نشان دهد گوش دادن به موسیقی کلاسیک در رحم می‌تواند کودک شما را باهوش‌تر کند. پخش موسیقی کلاسیک برای جنین به این معنی نیست که آن‌ها پس از تولد از موسیقی کلاسیک لذت می‌برند.

    مطالعات بی‌شماری روی تأثیر موسیقی بر جنین انجام شده است؛ اما دانستن اینکه جنین در رحم چه احساسی دارد و به چه فکر می‌کند دشوار است. با وجود این، این مسئله کاملاً مشخص است که اگر موسیقی با صدای مناسب پخش شود، هیچ آسیبی به جنین نمی‌رساند.

4. به یاد داشته باشید که موسیقی سبب کاهش استرس مادر می‌شود و این امر به نوبهٔ خود باعث کاهش استرس جنین خواهد شد. هرگونه افزایش استرس در مادر باعث افزایش ترشح کورتیزول در خون می‌شود. این مایع از طریق جریان خونِ مادر وارد جفت می‌شود و استرس را به جنین منتقل می‌کند. در حقیقت، استرس در دوران بارداری می‌تواند عواقبی جدی مانند زایمان زودرس، کاهش وزن نوزاد و احتمال سقط جنین را به دنبال داشته باشد.

فواصل در موسیقی چیست؟

فواصل در موسیقی چیست؟معنی لغوی فاصله یعنی خلال و مسافت میان دو چیز و یا دو شیء. در موسیقی تقریباً همین معنا و مفهوم را دارد با این تفاوت که آن دو شیء مدنظر، در واقع دو نُت موسیقی میباشند و آن مسافت، از نوع و جنس صدایی و فرکانسی میباشد. کلاس آواز سنتی در تهران

در یک تعریف جامع، به اختلاف نوسان بین دو صدا یا دو نُت را “فاصله ی آن دو نُت” می نامیم. همانطور که گفته شد، این تنها یک تعریف کلی برای آشنایی شما با این مبحث مهم است، در این مقاله به طور دقیق و با جزئیات به درک و یادگیری این مبحث میپردازیم.
 

آموزشگاه موسیقی در اصفهان عموماً فواصل به دو شکل پایدار و ناپایدار وجود دارند. فواصل یکم، چهارم، پنجم و هشتم را فواصل ” پایدار ” یا فواصل ” درست ” و فواصل دوم، سوم، ششم و هفتم را فواصل ” ناپایدار ” میگویند. فواصل ناپایدار به دو قسمت کوچک و بزرگ تقسیم بندی میشوند.

طبیعی است که این فواصلی که در بالا بیان شد، برایتان ناآشنا باشد و شناختی از آنها نداشته باشید. در ادامه به بررسی و تعریف فواصل نامبرده شده می پردازیم:

 
فاصله یکم( اُنیسون )

به فاصله ی دو نُت که هیچ فاصله ای بینشان نباشد را فاصله ی اول یا اولِ درست یا اُنیسون میگویند؛ یعنی فاصله ی هر نُت با خودش، مثل فاصله ی دو تا دو.

کلاس خوانندگی در اصفهان
فاصله ی دوم کوچک

به فاصله ی دو نُت که “نیم پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله دوم کوچک میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا دو دیز.

فاصله ی دوم بزرگ

به فاصله ی دو نُت که “یک پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله دوم بزرگ میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا رِ.

برای مطالعه درباره ی علامت های تغییردهنده در موسیقی(دیِز،  بمُل و…) کلیک کنید.

فاصله ی سوم کوچک

به فاصله ی دو نُت که “یک و نیم پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله سوم کوچک میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا می بمُل.

فاصله ی سوم بزرگ

به فاصله ی دو نُت که “دو پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله سوم بزرگ میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا می.

 فاصله ی چهارم

به فاصله ی دو نُت که “دو و نیم پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله چهارم یا چهارم درست میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا فا.

 فاصله ی پنجم

به فاصله ی دو نُت که “سه و نیم پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله پنجم یا پنجمِ درست میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا سُل.

 فاصله ی ششم کوچک

به فاصله ی دو نُت که “چهار پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله ششم کوچک میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا لا بمُل.

فاصله ی ششم بزرگ

به فاصله ی دو نُت که “چهارونیم پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله ششم بزرگ میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا لا.

 فاصله ی هفتم کوچک

به فاصله ی دو نُت که “پنج پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله هفتم کوچک میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا سی بمُل.

فاصله ی هفتم بزرگ

به فاصله ی دو نُت که “پنج و نیم پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله هفتم بزرگ میگویند؛ مثل فاصله ی دو تا سی.

 فاصله ی هشتم

به فاصله ی دو نُت که ” شش پرده” باهم فاصله داشته باشند، فاصله هشتم یا هشتم درست میگویند؛ این فاصله درواقع یک اکتاو محسوب میشود.


تمامی این فواصلی که بیان شد، از نوع فواصل ساده بودند. زمانی که فاصله ی بین دو نُت از یک اُکتاو (هشت نُت) عبور کند، آن فاصله دیگر جزء فواصل ساده نبوده و از نوع ” فواصل ترکیبی ” به شمار میروند. مانند فاصله ی نُت فا تا سُل اُکتاو بعدی. این نکته قابل ذکر است که فواصل ترکیبی میتوانند به فاصله های ساده تبدیل شوند؛ فقط کافیست فاصله بین آن دو نُت را از عدد ۷ کم کنیم.
 
نامگذاری فواصل

ما همانند دیگر اصطلاحات موسیقی که به صورت قراردادی یک نام مشخص دارند، برای فواصل نیز نیاز داریم که نامگذاری مخصوصی بر روی آنها داشته باشیم.

همانطور که گفته شد، ما دو نوع فواصل داریم به نام فواصل پایدار و ناپایدار، که فواصل ناپایدار به دو دسته ی کوچک و بزرگ تقسیم میشوند؛ فواصل پایدار را با حرف ” P ” که مخفف کلمه ی perfect است نشان میدهند و فواصل کوچک و بزرگ به ترتیب با حروف ” m ” و  ” M ” نشان داده میشوند.

برای بیان یک فاصله در موسیقی، کافیست ابتدا علامت آن فاصله و سپس عدد فاصله را وارد کنیم؛ برای مثال میخواهیم فاصله ی پنجم درست را به صورت نمادین بنویسیم، ابتدا علامت پنجم درست که P هست را وارد کرده و سپس عدد آن که در اینجا 5 است را مینویسیم، یعنی P5.

 

در ادامه مثال های دیگری نیز آورده شده است:

فاصله ی سوم کوچک = m3

فاصله ی ششم بزرگ = M6

فاصله ی هشتم درست =  P8

آشنایی با ساز سه تار

آشنایی با ساز سه تاراز جمله سازهای اصیل ایرانی که امروزه به عنوان یکی از سازهای مهم موسیقی ایران به شمار میرود و مخاطبان زیادی نیز دارد، ساز ” سه تار ” میباشد. سه تار یک ساز زهی است و با ضربه زدن به سیم های آن توسط ناخن انگشت اشاره (و یا مضراب) صدای ساز منتشر میشود. کلاس آموزش آواز سنتی در تهران این ساز از نظر ساختار پرده ها و نُت ها همانند ساز تار میباشد و تنها در نوع نوازندگی و جنس صدا است که این دو ساز زهی و ایرانی را از هم متمایز میکند.

سه تار سازی سبک و خوش دست است و صدای بسیار ظریفی نیز دارد. در ادامه قصد داریم بیشتر با این ساز آشنا شویم و در رابطه با تاریخچه، ساختار، روش نواختن، نحوه نگهداری، نوازندگان مشهور و همچنین برندهای مشهور این ساز به طور کامل و جامع شناخت پیدا کنیم:

 برای ورود به آموزشگاه موسیقی در اصفهان کلیک کنید.
تاریخچه سه تار

قدمت ساز سه تار به قرن ۱۲ هجری قمری بازمیگردد و در زمان بزرگانی مانند ابوعلی سینا، ابونصر فارابی نیز حضور داشته است. این ساز در زمان قدیم حاوی سه سیم بوده و بعدها توسط درویشی به نام ” مشتاق علی شاه ” یک سیم دیگر به ساز اضافه میشود که امروزه نیز آن سیم به نام سیم مشتاق معروف است.

این ساز زهی در کنار ساز تار، از جمله سازهایی بودند که از زمان اواخر قاجار تا به امروز، برای ردیف نوازی نیز استفاده میشوند. علی اکبر فراهانی و میرزاعبدالله جزء اولین موزیسین هایی بودند که این جریان ردیف نوازی به کمک تار و سه تار را شروع کردند و بعدها ردیف نوازی به سازهای دیگر از جمله کمانچه و سنتور نیز ورود پیدا کرد.کلاس خوانندگی در اصفهان

 
ساختار سه تار

همانطور که گفته شد، سه تار یک ساز زهی است که به کمک ناخن انگشت اشاره و یا با استفاده از وسیله ای به نام مضراب نواخته میشود. این ساز تقریباً ساختار ساده ای دارد و اجزای تشکیل دهنده ی آن عبارتند از ” گوشی ها، شیطانک، پرده، دسته، سیم ها، کاسه، خَرَک و سیم گیر “.

سه تار یک ساز چوبی و سبک است و بیشتر اجزای این ساز از چوب میباشد به طوریکه بدنه ی آن از جنس درخت توت، دسته ی آن از جنس درخت گردو، سیم گیر و خَرَک از جنس چوب یا استخوان، سیم ها از جنس فلز و پرده های ساز نیز از جنس روده ی حیوانات میباشند.

 
نواختن سه تار

نوازندگی ساز سه تار به این گونه است که نوازنده کاملاً صاف روی صندلی و یا به صورت چهارزانو روی زمین نشسته و ساز را در دست میگیرد به طوری که کاسه ی ساز دقیقاً روی ران پای راست (اگر چپ دست هستید، روی ران چپ پای شما) قرار گیرد. برای مضراب زدن، از دست موافق و برای گرفتن نُت ها و پرده ها، از دست مخالف نوازنده استفاده میشود.

برای ضربه زدن به سیم ها نوازنده با ناخن انگشت اشاره ی دست راست (اگر چپ دست هستید، انگشت اشاره ی دست چپ) و یا با مضرابی که داخل انگشت اشاره ی خود میکند، به سیم ها ضربه میزند. همزمان با ضربه زدن به سیم ها، انگشتان دست دیگر نوازنده با گرفتن پرده ها که هر کدام مخصوص صدای یک نُت میباشد، صدا و نوای این ساز منتشر میشود.

 
نگهداری از سه تار

تمامی سازهای جهان نیاز به نگهداری درست و اصولی دارند و در صورت مراقبت نکردن از آنها، کیفیت ساز به مرور زمان کاهش میابد. ساز سه تار نیز مانند تمامی این سازها نیاز به مراقبت دارند و در ادامه به نکاتی اشاره شده است که رعایت آنها برای نگهداری از این ساز، ضروری میباشد.

    بسیاری از سازهای ایرانی و غربی به رطوبت شدید حساس هستند و ساز سه تار نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ در نتیجه سازتان را از رطوبت شدید دور نگه دارید.
    همانطور که گفته شد، این ساز بسیار ظریف است و با ضربه ی کوچک نیز ممکن است آسیب ببیند. به همین جهت از سازتان به خوبی حفاظت و از ضربه خوردن احتمالی آن جلوگیری کنید.
    پس از اتمام تمرین و نوازندگی، سازتان را درون جعبه اش قرار دهید. همچنین میتوانید برای جلوگیری از مرطوب شدن جعبه ی ساز، داخل جعبه ی سازتان بسته های رطوبت گیر قرار دهید.
    از سازتان در برابر خط و خش، شکستگی و تَرَک خوردن محافظت نمایید چرا که باعث اُفت کیفیت سازتان میشود.

 
نکات پایانی:

    برندهای متنوعی از ساز سه تار در بازار ایران وجود دارد و سازندگان زیادی در ایران مشغول تولید و عرضه ی این ساز میباشند. امّا از مشهورترین برندهای این ساز میتوان به برند ” ایران ساز ” و برند ” ملکشاهی ” اشاره کرد.
    از نوازندگان مشهور این ساز میتوان به جلال ذوالفنون، ابوالحسن صبا، حسین علیزاده، کیوان ساکت، داریوش طلایی، حمید متبسم، سهراب پورناظری، تهمورس پورناظری و حافظ ناظری اشاره کرد.

فواید انواع مختلف موسیقی

فواید انواع مختلف موسیقی

تا به حال، ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توان از قدرت موسیقی در موقعیت های مختلف استفاده کرد. در اینجا راهنمای پنج مورد از مفیدترین انواع موسیقی است. کلاس آموزش آواز سنتی در غرب تهران


 مزایای موسیقی کلاسیک

همانطور که قبلاً دیدیم گوش دادن به موسیقی کلاسیک طیف گسترده ای از فواید برای مغز و بدن شما دارد.

به عنوان مثال، می تواند به شما در آرامش، تمرکز، حافظه و شناخت کمک کند. اما می تواند مزایای غیرمنتظره ای مانند کاهش جرم و جنایت نیز داشته باشد. کلاس خوانندگی در اصفهان در لندن شروع به نواختن موسیقی کلاسیک در ایستگاه های قطار کردند. پس از 18 ماه، خرابکاری 37 درصد، سرقت ها 33 درصد، و حمله به کارکنان تا 25 درصد کاهش یافته است.


 مزایای موسیقی جاز

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، مانند جاز روان، می تواند حالت موج آلفا را در مغز شما ایجاد کند. این امواج زمانی اتفاق می‌افتند که شما بیدار هستید اما آرام هستید، و موسیقی جاز روان را به یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش در پایان یک روز طولانی تبدیل می‌کند.

برای ورود به آموزشگاه موسیقی رادفر در اصفهان کلیک کنید.
 مزایای موسیقی رپ

موسیقی رپ اغلب داستان هایی از افرادی را روایت می کند که بر موانع غلبه می کنند یا در مواجهه با شرایط نامحتمل به موفقیت می رسند. محققان دریافتند که گوش دادن به روایت‌های الهام‌بخش، مانند آنچه در موسیقی رپ وجود دارد، می‌تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند.

 مطالعه دیگری در مورد موسیقی و عملکرد فیزیکی مشخصاً نشان داد که موسیقی راک یا پاپ می‌تواند استقامت و عملکرد فیزیکی را در طول تمرین افزایش دهد. از آنجایی که بسیاری از مزایای موسیقی به ذائقه شنونده بستگی دارد، پاپ و راک نیز می توانند به تقویت روحیه کسانی که از گوش دادن به آنها لذت می برند کمک کند.

مزایای موسیقی هوی متال

 یک مطالعه نشان داد که طرفداران موسیقی متال احساس قوی نسبت به خود دارند. این بدان معناست که اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، گوش دادن به هوی متال ممکن است مفید باشد.

 بگذارید مزایای موسیقی زندگی شما را افزایش دهد اکنون که فواید موسیقی برای سلامتی و اینکه چگونه می‌تواند از آمادگی جسمانی و ذهنی شما حمایت کند، می‌دانید، می‌توانید هر زمان که به تقویت نیاز داشتید از موسیقی مورد علاقه‌تان استفاده کنید.

آسان ترین ساز برای یادگیری

 آسان ترین ساز برای یادگیری


تا اینجا که آمدید، احتمالا در جریان تاثیر موسیقی روی روح و روان‌تان هستید و حالا می‌خواهید این هنر را از همان کودکی به فرزندان‌تان آموزش دهید. سوالی که اکثر مادر و پدرهای خوش ذوق هنری، برای آغاز یادگیری ساز کودک‌شان دارند، این است که راحت ترین ساز برای یادگیری کدام است. کلاس آموزش آواز سنتی در تهران تفاوتی ندارد که در چه سنی قصد دارید ساز زدن را آغاز کنید. در این مطلب همراه‌مان باشید تا آسان ترین ساز برای یادگیری را به شما بگوییم.

برا یادگیری سازها باید به چند نکته توجه داشته باشید:

    علاقه‌تان به ساز و موسیقی

قاعدتا زمانی که تصمیم به یادگیری موسیقی گرفتید، علاقه‌ای شما را به این سمت کشانده است. این علاقه  می‌تواند به سبک‌ خاص یا نوعی از سازها باشد. برای مثال، از بین سازهای سنتی که سبک مورد علاقه‌تان است، سه تار را بیشتر از همه علاقه دارید. قطعا سازی که مورد علاقه‌تان باشد، یادگیری‌اش برایتان جذاب‌تر است.

    شرایط جسمانی

بعد از علاقه، مهم‌ترین عاملی که بایستی در نظر داشته باشید، شرایط جسمانی و فیزیکی‌تان است. همه ما قادریم که سخت‌ترین سازها را بنوازیم اما در برخی شرایط ممکن‌ است، چنین چیزی امکان‌پذیر نباشد. برای مثال، سازهای بادی برای افرادی که دچار کمبود نفس هستند و برای نفس کشیدن نیاز به کپسول کمکی دارند، مناسب نیست. کلاس خوانندگی در اصفهان

    داشتن فضای مناسب

نکته بعدی که می‌تواند شما را در انتخاب ساز کمک کند، در نظر گرفتن شرایط خانه برای تمرین است. هر نیم ساعت تایمی که شما سر کلاس آموزش می‌بینید، نیاز به ساعت‌ها تمرین و تکرار دارد. مسلما اگر فضای مناسب برای تمرین نداشته باشید، به مشکل برخورده و حتی ممکن است از پس راحت‌ترین سازها هم برنیاید.

    بودجه کافی

خیلی زمان‌ها پیش آمده که علاقه، انگیزه، حس و حال ما برای یادگیری یک تخصص، ما را به آن سمت کشیده اما مسأله مالی ما را به عقب کشانده است. در مورد ساز نیز باید این نکته را در نظر بگیرید که بودجه مالی یکی از عوامل اصلی انتخاب ساز است. البته اگر قصد دارید یک ساز با کیفیت و بااصالت خریداری کنید. وگرنه نمونه‌های کپی و بی کیفیت فراوانی در بازار وجود دارد که صدای مناسبی نیز ندارند.

برای ورود به آموزشگاه موسیقی در اصفهان کلیک کنید.

سازهای راحت برای یادگیری

اگر می‌خواهید به دنبال علاقه‌ای که به نواختن موسیقی دارید، برای فراغت یا به طور حرفه‌ای ساز زدن را آغاز کنید، می‌توانید از بین سازهای زیر، شروع کنید. البته ساز راحت برای یادگیری بستگی به عوامل مختلفی دارد، به طور کلی می‌توان گفت یادگیری و ارتباط برقرار کردن با این سازها راحت است:

    ساز تنبک
    ساز دف
    ساز سه تار
    ساز گیتار
    ساز سنتور
    پیانو
    فلوت ریکوردر
    ساز دهنی
    ساز ارگ

بهترین ساز (سازها) برای یادگیری کودکان

برای یادگیری کودکان معمولا یکی از شیرین‌ترین و به یادماندنی‌ترین سازی که کودک به راحتی از پس آن برمی‌آید، فلوت و بلز است. البته نوع ساز اصلا مهم نیست. در صورتی که کودک بتواند با هر سازی ارتباط برقرار کند، آن ساز، برای او مناسب است. سازهای راحت برای یادگیری کودکان شامل:

    پیانو و کیبورد

محبوب‌ترین ساز کودکان است. کودک‌تان از همان کودکی می‌تواند با پیانو نوازی بتهون سر کرده و بزرگ شود تا تبدیل به یک پیانو نواز حرفه‌ای و محبوبی شده که گوش آشنایی با موسیقی کلاسیک و پیانو نوازی دارد.

    فلوت ریکوردر

اگر می‌خواهید کودک‌تان قبل از آموختن پیانو با یک ساز روان و راحت آغاز کند، فلوت ریکوردر سازی است که در عین حال که کودک‌تان را خیلی درگیر نمی‌کند، در کنار سایر کودکان نیز می‌تواند حس و حال خوبی از نواختن فلوت داشته باشد. به خصوص زمانی که برای دیدن کنسرت کودکانه‌‌اش در کنار بقیه دوستان همنواز او ، در صندلی تماشاگران می‌نشینید.

    بلز

ساز خوش آهنگ دیگری که انواع مختلفی دارد و برای آموختن کودک‌تان مناسب است، بلز است. تا زمانی که خودش انتخاب کند چه سازی را به طور حرفه‌ای آغاز کند، بلز را در کنار فلوت نیز می‌تواند به طور همزمان یاد بگیرد. بلز همان صدای دلنشین جعبه موسیقی‌های تزئینی است که شما را جذب خود کرده و به رویا می‌برد.

بهترین ساز برای یادگیری نوجوانان

نوجوانان معمولا شور و تاب نوجوانی دارند. این شور و تاب نیز در هر دو سوی سنتی و مدرن ممکن است وجود داشته باشد. بنابراین با توجه به علاقه نوجوان‌تان، می‌توانید او را برای یادگیری سازهای زیر بفرستید:

    ویولن

ساز ارکستر زهی است که از موسیقی کلاسیک اروپا آمده است. بر خلاف تصور، آموختن ویولن سخت و پیچیده نیست و تنها نیاز به ممارست و تکرار دارد.

    گیتار

ساز گیتار، یکی از سازهای پر استقبال جوانان است، چرا که در عین نوازندگی، آهنگ مورد علاقه‌اش را نیز می‌خواند. به خصوص برای جوانان طرفدار سبک پاپ، گیتار ساز مناسبی است.

    پیانو

 اگر بودجه مالی پیانو را در نظر نگیریم، یکی از سازهایی که می‌تواند فرزند شما را تبدیل به ستاره کنسرت‌های مختلف کند، نوازندگی پیانو است. این درخشش از سن پایین می‌تواند مسیر زندگی فرزندتان را به طور کلی تغییر دهد.
بهترین ساز برای یادگیری بزرگسالان

احتمالا افراد با سنین بالا آنقدر مشغله کاری و فکری دارند که مهم‌ترین هدف‌شان از یادگیری موسیقی و نواختن ساز، تسلی روح و آرامش فکری باشد. با کمی تمرین و تمرکز می‌توانید سازهای زیر را به راحتی یاد بگیرید. البته علاقه و شرایطی را که گفتیم، فراموش نکنید.

    گیتار کلاسیک

اگر به موسیقی سبک پاپ علاقه دارید، و صدایتان برای خوانندگی آماده است، گیتار کلاسیک می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در حال حاضر، گیتار طرفداران زیادی پیدا کرده است. به طوری که بیش‌تر از یک ساز، تبدیل به دکور در خانه‌ها شده است. البته شما پشتکار و هدف قوی برای ادامه دارید.

    دف

ساز دف از سازهای کوبه‌ای و قدیمی ایران که به خوبی ریتم و ضرب را به شما آموزش می‌دهد.

    سه تار

اگر می‌خواهید به روحیه سنتی پسند خود پایبند باشید و به موسیقی اصیل ایرانی بپردازید، ساز سه تار یکی از بهترین سازهایی است که می‌توانید با کمی تمرکز و تمرین یاد بگیرید. ساز غنی و اصیلی که تارهایش می‌تواند تسلی درون‌تان باشد.

جمع بندی

سازهای مناسب برای کودکان، نوجوان و بزرگسالان را بیان کردیم. البته این موارد، فاکتورهای معینی نیست. یعنی ممکن است کودک شما پس از چند بار تمرین به زیبایی هر چه تمام‌تر، قادر باشد کمانچه را که یک ساز زهی تقریبا سخت است، به راحتی بنوازد. در نظر داشته باشید که بین تمام این سازها، علاقه شرط اصلی است. چرا که می‌تواند سخت‌ترین کارها را تبدیل به شیرین‌ترین مسیر کند. در صورتی که برای انتخاب ساز نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، با ما تماس بگیرید.

Top