آموزشگاه موسیقی در اصفهان     کلاس آموزش گیتار در اصفهان   گروه موسیقی در اصفهان

انتخاب آهنگ آسان برای تمرین خوانندگی

انتخاب آهنگ آسان برای تمرین خوانندگی

 

17 آهنگ آسان برای مبتدی ها: با انتخاب درست آهنگ ها، خوانندگی کار سختی نخواهد بود. اینجا لیستی از آهنگ های آسان برای خواندن آوردیم که شما را مانند یک حرفه ای نشان می دهند. کلاس آموزش آواز سنتی در تهران اگر به دنبال آهنگ هایی برای تمرین خوانندگی هستید و سبک های خارجی را بیشتر می پسندید بهتر است با این آهنگ ها تمرین کنید.

خواندن همه آن ها برای تازه کارها آسان است و هیچ یک از آن ها به تغییرات پیچیده گام، نت های پایین، نت های بالا، نت های بزرگ یا موارد تخصصی خوانندگی دیگری نیاز ندارند. شما می توانید بدون نگاه به نوع صدا یا محدوده آوازی خودتان آن ها را بخوانید. با آموزشگاه موسیقی فردوس همراه باشید.

نحوه انتخاب آهنگ برای تمرین خوانندگی

هر شخص باید بر اساس سبک موسیقی ، ساز مورد استفاده، ریتم موسیقی، و چند عامل روانشناسی و شخصیتی دیگر  نوع آهنگ ها برای تمرین خوانندگی انتخاب نماید. اهمیت در نظر گرفتن این موارد در تمرین آواز و برجسته شدن صدای شما کاملا آشکار است. لیستی ار عوامل مورد نیاز قبل از انتخاب آهنگ تمرینی برای شما آماده کرده ایم که ابتدا آن را بررسی و سپس از لیست 17 آهنگ ما یکی را انتخاب نمایید.

بهترین استاد سنتور در اصفهان

    انتخاب یک سبک آهنگ: برای تمرین خوانندگی، ابتدا سبک تمرینی خود را مشخص کنید. خوانندگی دارای سه سبک خوانندگی پاپ، خوانندگی کلاسیک یا اپرا ، خوانندگی سنتی و خوانندگی راک یا جاز است. اگر آشنایی به سبک صدایی خود دارید و سبک موسیقی را نیز انتخاب کرده اید با انتخاب آهنگ کار خود را شروع کنید.
    مشخص کردن هدف تمرینی: قبل از شروع استفاده از آهنگ برای تمرین خوانندگی، مشخص کنید که هدف شما از این تمرین چیست. آیا می‌خواهید روی قدرت صدا، تن صدا، ظرافت صدا، تنظیم صدا، تنفس یا ایجاد احساسات در خوانندگی خود کار کنید؟ با توجه به هدف، می‌توانید بخش‌هایی از آهنگ را که به آن هدف خاص مربوط می‌شوند، را انتخاب و تکرار نمایید. معمولا قطعات موسیقی برخی از این ویژگی ها را دارند اما نزدیکترین ویژگی های را باید در نظر بگیرید. کلاس خوانندگی در اصفهان
    تقلید از آهنگ خواننده: یکی از راه‌های موثر برای تمرین خوانندگی، تقلید از خواننده مورد علاقه‌تان است. گوش دادن به آهنگ‌ها و تلاش برای تقلید از صدا و فنون خواننده مورد نظرتان می‌تواند حنجره شما را به فرم صدایی آن شخص نزدیک کند. همچنین، تمرین مداوم بر روی قوانین تنفس، تنظیم صدا، و کنترل صدا نیز بسیار مهم است.
    ضبط و ارزیابی صدا: وقتی در حال خواندن موسیقی هستید به اصلاح صدای سر نمی گذارد تا به درستی متوجه تن صدای خود شوید بنابراین از ضبط کننده های صدا برای ارزیابی نقاط ضعف و قوت استفاده کنید و با آهنگ تمرین موسیقی خود مقایسه کنید. یکی از بهترین تکنیک های صدابرداری و تقویت آوازخوانی همین ضبط صدا و بررسی آن است.
    سطح سختی: آهنگی را انتخاب کنید که به سطح شما انطباق داشته باشد. اگر تازه شروع کرده‌اید، انتخاب آهنگ‌های ساده‌تر و با تکرار بیشتر می‌تواند مفید باشد. و اگر مدت طولانی آواز می خوانید سطوح پیشرفته تر با تکنیک های پیچیده تر را انتخاب کنید.
    قدم بندی: آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که قدم بندی آن‌ها برای شما قابل فهم و اجرا باشد. شروع با آهنگ‌هایی با قدم بندی ساده و تکرار بالا می‌تواند کمک کننده باشد.

توجه: این لیستی از آهنگ‌های ساده است که برای تمرین خوانندگی مبتدیان بسیار عالی و کاربردی می باشد.

Imagine – John Lennon

اگر از طرفداران Beatles باشید، این بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. با اشعار ساده و به یاد ماندنی می توانید آن را به سادگی بخوانید. همچنین یکی از بهترین آهنگ هایی است که در مورد صلح با پیامی پربار نوشته شده است، بنابراین اگر آن را در کارائوکه بخوانید باید از زحمات شما قدردانی شود.

نت کوروس کمی بالا است اما می توانید از پس آن بربیایید.

‘She Will Be Loved’ - Maroon 5

این آهنگ از ستاره‌های پاپ Maroon 5، برای طیف های آوازی زنانه مناسب تر است، اگرچه برای مرد ها نیز دست یافتنی است (نمونه بارز خواننده مشهور Adam Levine است!).

این یک آهنگ عاشقانه بسیار خوب و مدرن است که بیشتر در کارائوکه طرفدار دارد.

‘I’m Yours’ Jason Mraz

اگر چیزی رمانتیک می خواهید این آهنگ آهسته را امتحان کنید. این آهنگ درباره‌ی زندگی در لحظه و دل نبستن به دنیا است. خواندنش ساده است، یک کلید زیبا و آسان دارد و روی گیتار یا پیانو به خوبی می نشیند. امتحانش کنید!

‘Ain’t No Sunshine’ - Bill Withers

یکی از پر طرفدار ترین آهنگ‌هایی که تا به حال ساخته شده است و بخاطر محدوده آسانش، یکی از ساده ترین ها برای خواندن است. زیبا، پر تکرار و بدون کوروس است، بنابراین شما را به دردسر نخواهد انداخت. همچنین “I know, I know, I know,…” را خواهید خواند که همین برای دلیل خواندنش بس است!

‘Mamma Mia’ - ABBA

این یک آهنگ سرگرم کننده و با سرعت بالا است که همه آن را می شناسند (به لطف فیلم و موزیکال موفق) و می تواند توجه بسیاری را برانگیزد. در یک محدوده خوب و آسان و بیشتر برای خوانندگان زن است. برای مردها شاید بیش از اندازه بالا باشد.

‘Breakfast at Tiffanys’ - Deep Blue Something

این یک آهنگ بسیار خوب دیگر به ویژه برای مردها است، زیرا در بازه صدای بیشتر مردان جای گرفته است. کوروس نیز خیلی باحال است. این آهنگ برای همنوازی با گیتار آکوستیک نیز خوب است، زیرا یکی از آسان‌ترین آهنگ‌های گیتار است.

‘Wish You Were Here’ - Pink Floyd

بدون شک بهترینِ این لیست از نگاه آهنگ سازی است و از صمیم قلب درباره دلتنگی سخن می گوید. خواندن آن سخت نیست زیرا David Gilmour خواننده اصلی است (که از خوانندگان برتر نبود همان گونه که هیچ یک از اعضای Pink Floyd نبودند، اما این چیزی از ارزش های آن ها کم نمی کند.)

هر چند یک چیز روشن است. اگر نترس و در خواندنش کوشا باشید، شنونده ها از آن خوششان خواهد آمد.

‘Can’t Help Falling In Love’ - Elvis Presley

این آهنگ والس، زیبا و شاد است. شعر مانند ملودی خیلی آسان به یاد سپرده می شود، خیلی ها هم Elvis Presley را خواهند شناخت.هنگام خواندن این آهنگ با گرفتن چند ژست Elvis  بیشتر مورد توجه قرار خواهید گرفت، البته همچین چیزی اجباری نیست!

‘Wind of Change’ - The Scorpions

یکی دیگر از آهنگ ها برای جلب مخاطبان، از این گروه آلمانی The Scorpions است. یکی از کار های برجسته در دهه 80 میلادی بود. این آهنگ نشانی برای سقوط دیوار برلین و انقلاب سیاسی و فرهنگی در آن زمان شد. همچنین یکی از معروف ترین آهنگ هایی که در مورد انقلاب ساخته شده است.

خواندنش نیز بسیار آسان است. حتما امتحان کنید!

‘Chasing Cars’ - Snow Patrol

این یک آهنگ عالی برای تازه کارها است، زیرا برای خواندن آن نیازی به دامنه صوتی گسترده‌ای نیست، همچنین جملات بیشتر گفتاری هستند تا ترانه.

‘Ring Of Fire’  - Johnny Cash

این آهنگ برای مردان به خاطر گستره آوازی پایین Johnny Cash بسیار مناسب است. همچنین ملودی تکراری آن باعث می شود که آهنگ به آسانی اجرا شود. اگر با این آهنگ به خوبی کنار بیایید، می‌توانید آهنگ Hallelujah از Leonard Cohen را بخوانید.

‘Let it Be’ - The Beatles

با اشعار آسانی که چشم بسته آن ها را از بر خواهید کرد، این آهنگ یک انتخاب عالی برای خواننده تازه‌کار خواهد بود. آهنگی باحال است که مخاطب را وادار به هم آوازی می کند.

‘I Can See Clearly Now’ - Johnny Nash

یکی از آن آهنگ‌های شاد اندیش که با خواندنش همه بدبختی‌های دنیا ناپدید می شوند (تا زمانی که از کار به خانه برگردید و اخبار امروز ببینید). خواندنش نیز بسیار آسان است.

‘Fields of Gold’ - Sting

یک ترانه دیگر خوب ازSting  است. بیشتر آهنگ های برای تازه کاران سخت هستند. با این حال، این آهنگ آسانی برای خواندن است. از آنجایی که  خیلی احساسی است شاید بتوانید اشک شنوده ها را دربیاورید. اگر این چنین شد، باید به خود افتخار کنید. شما یک خوانننده با استعداد خدادادی هستید!

‘A Thousand Years’ – Christina Perri

با این آهنگ می توانید کمی خود را به چالش بکشید. اگر کنترل مناسبی بر نت های اصلی های بالا و پایین خود داشته باشید خیلی آسان تر می توانید آن را بخوانید.

همچنین یکی از عاشقانه ترین آهنگ های پاپ در سال های گذشته است، در مورد عشقی سخن می گوید که هزار سال پابرجا مانده است. این آهنگ در فیلم The Twilight Saga: Breaking Dawn وجود دارد.

‘Wonderwall’ - Oasis

این محبوب‌ترین آهنگ‌های کارائوکه برای پدران است (این آهنگ بازگشتی به روزهای مهمانی در دهه 90 است). با این ‌که Liam Gallagher روی صحنه بازیگر خوبی بود ولی هرگز خواننده موفقی نشد، بنابراین خواندن این آهنگ خیلی هم سخت نخواد بود (باید بدانید که با صدای سینه خوانده می‌شود).

‘Knockin’ on Heaven’s Door’ - Bob Dylan

با همه ی خوبی های Bob Dylan، او هرگز یک خواننده برجسته نبود (منظورم از نگاه فنی است. به نظرم صدای او به خاطرت تفاوتش با دیگران بسیار خوب است). به همین دلیل می‌توانید هر آهنگی از او را انتخاب کنید و از پس خواندنش بر بیایید. با دیسکوگرافی گسترده او، انتخاب های زیادی خواهید داشت اما از نگاه من این آهنگ انتخاب بسیار خوبی است. خواندش با وجود شعر ساده، بسیار آسان می کند.

کاور Guns ‘N Roses این آهنگ نیز بسیار خوب است.

آهنگ های آسان دیگر

I Can’t Get No) Satisfaction) – The Rolling Stone

Taylor Swift – Shake It Off

The Beatles – Hey Jude

Spice Girls – Wannabe

Photograph – Ed Sheeran

Bubbly  – Colbie Caillat

دیافراگم در آواز چه عملکردی دارد؟

دیافراگم در آواز چه عملکردی دارد؟

 

شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در مورد عملکرد دیافراگم در آواز و نحوه صحیح تنفس دیافراگمی را به شما ارائه کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تنفس صحیح در آواز چگونه است؟

تنفس صحیح در آواز یکی از مهم ترین عوامل در بهبود کیفیت صدای خوانندگان است. آموزش آواز سنتی در غرب تهران با توجه به این که صدای خوانندگان باید در طول زمان پایدار باشد و همچنین قدرت و انرژی لازم برای اجرا را داشته باشند، تنفس صحیح و بهینه بسیار اهمیت دارد.

اگر حتی یک جلسه سر کلاس های آواز نشسته باشید یا به حرف خوانندگان حرفه ای گوش داده باشید، احتمالا درباره اهمیت نفس گیری درست در آواز شنیده اید.

تنفس صحیح به معنای استفاده از تمام حجم ریه ها و نه تنها قسمت بالای آن ها است. برای تنفس صحیح در خوانندگی، باید از تکنیک تنفس دیافراگمی استفاده کرد. تنفس دیافراگمی به این معناست که شما باید هنگام تنفس، دیافراگم را به سمت پایین فشار دهید تا حجم بیش تری از هوا به ریه ها برسد.

با تمرین تنفس دیافراگمی، صدای شما قوی تر و پایدارتر خواهد بود و می توانید برای مدت طولانی تری بدون احساس خستگی آواز بخوانید. همچنین، تنفس دیافراگمی می تواند به کاهش تنش های روحی کمک کند و شما را در حالت آرام و پایدار نگه می دارد. آموزش خوانندگی در اصفهان

در ادامه این مطلب، به توضیحات بیش تری درباره عملکرد دیافراگم و تاثیر آن در آواز و صداسازی خواهیم پرداخت.

عملکرد دیافراگم در آواز

ماهیچه دیافراگم یکی از عضلات مهم جسمانی است که در فرآیند تنفس نقش بسیار مهمی دارد. این عضله به عنوان مرز بین قفسه سینه و شکم واقع شده و با انقباض آن، هوایی که به ریه ها وارد می شود، جذب و به خارج کردن هوایی که شامل دی اکسید کربن است از ریه ها کمک می کند.

هنگامی که ماهیچه دیافراگم منقبض می شود، حجم قفسه سینه افزایش می یابد و فشار داخل ریه ها کاهش می یابد، این باعث می شود هوایی که شامل اکسیژن است وارد ریه ها شود. در عوض، هنگامی که ماهیچه دیافراگم منبسط می شود، حجم قفسه سینه کاهش می یابد و فشار داخل ریه ها افزایش می یابد، که باعث خروج هوایی که شامل دی اکسید کربن است از ریه ها می شود.
برای یادگیری آموزش سنتور در اصفهان کلیک کنید.
تمرینات تنفسی، به عنوان یکی از راه های بهبود کارایی ماهیچه دیافراگم و افزایش حجم تنفس، می توانند در بهبود عملکرد این عضله و افزایش قابلیت تحمل فیزیکی بدن کمک کنند. تمرینات نفس عمیق و تنفس بطنی از جمله تکنیک های تنفسی هستند که بهبود عملکرد ماهیچه دیافراگم را تسهیل می کنند.

برخی تکنیک های تنفسی مثل تنفس عمیق، تنفس معکوس و تنفس بطنی نیز برای بهبود کارایی ماهیچه دیافراگم مورد استفاده قرار می گیرند که ممکن است بنا به نیاز شما توسط استاد آموزش آواز به شما معرفی شوند.

تفاوت تنفس دیافراگمی با تنفس شکمی و عملکرد دیافراگم در آواز

در تنفس دیافراگمی، هنگام نفس کشیدن، دیافراگم به سمت پایین حرکت می کند و حجم ریه ها افزایش می یابد. در نتیجه، با تنفس عمیق دیافراگمی، بیش ترین حجم هوای تازه وارد ریه ها می رود و اکسیژن بیش تری برای بدن ما تأمین می شود.

تأثیر تنفس دیافراگمی بر آواز نیز بسیار مهم است. زیرا همان طور که گفته شد، با تنفس دیافراگمی، حجم هوای بیش تری به ریه ها منتقل می شود و در نتیجه، حتی با صدای کم، قدرت صدای بالاتری به دست می آید. همچنین، با استفاده از تنفس دیافراگمی، صدای آواز با پایداری و قدرت بیش تری تولید می شود و این باعث می شود که صدای خواننده بسیار جذاب تر و شفاف تر باشد.

به طور کلی، تنفس دیافراگمی می تواند بهبود کیفیت صدای آواز را به دنبال داشته باشد. با تمرین و تمرکز بر این نوع تنفس، خوانندگان می توانند صدای خود را بهتر کنند و در نتیجه، اجرای بهتری را ارائه دهند.

علاوه بر تأثیر تنفس دیافراگمی و عملکرد دیافراگم در آواز، این روش تنفسی می تواند به بهبود سلامت و رفع تنش های روحی نیز کمک کند. زیرا با تنفس عمیق دیافراگمی، بدن ما بیش ترین حجم هوای تازه وارد را به دست می آورد و این باعث بهبود گردش خون و اکسیژن رسانی به بافت ها می شود. همچنین، تحریک دیافراگم، به عنوان یک عضله بزرگ در بدن، می تواند به افزایش قدرت و استقامت بدن کمک کند.

از طرفی، تنفس نادرست و ناصحیح، می تواند به شکلی مستقیم بر آواز و کیفیت صدای ما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، تنفس نادرست با استفاده از قسمت های بالایی ریه ها (مانند نفس کشیدن با سینه)، می تواند منجر به تنش و فشار در ریه ها شود و باعث کاهش قدرت آواز و کاهش استحکام صدای ما شود.

به طور خلاصه، تنفس دیافراگمی یک روش ساده و موثر برای بهبود کیفیت صدای آواز است. با تمرین و تمرکز بر این نوع تنفس، خوانندگان می توانند صدای خود را بهبود داده و اجرای بهتری ارائه دهند. همچنین، این روش تنفسی می تواند به بهبود سلامت و کاهش تنش های روحی کمک کند.

اهمیت تنفس دیافراگمی در آواز

اگر تا به این جای مطالب را به خوبی مطالعه کرده باشید، متوجه شده اید که تنفس دیافراگمی یکی از مهم ترین عوامل در بهبود کیفیت خوانندن آواز پاپ است. با تمرین و تقویت این عضله، نه تنها تنفس بهتری خواهید داشت، بلکه صدای شما نیز قوی تر و با کیفیت تر خواهد بود.

برای این که بتوانید یک وکالیست یا خواننده ماهر و حرفه ای باشید، باید بتوانید صدای خود را به خوبی کنترل کنید. با استفاده از تنفس دیافراگمی، این امکان را خواهید داشت که میزان بالا و پایین رفتن صدای خود را به خوبی و با راحتی بیش تری هدایت کنید و به این ترتیب، صدایی قوی و پر قدرت تولید کنید. هرچه تنفس دیافراگمی شما قوی تر باشد، صدای شما هم قوی تر خواهد بود و توانایی اجرای قطعات سخت تری را خواهید داشت.

علاوه بر این، با تمرین تنفس دیافراگمی، نفس گیری بهتر و آرامش بیش تری در هنگام خواندن آواز دارید. این موضوع می تواند به کنترل صدا کمک کند و باعث شود که صدای شما همیشه در حالت بهینه باشد. به عبارت دیگر، تمرین تنفس دیافراگمی می تواند به شما کمک کند تا بهترین نتایج ممکن را در خواندن آواز بدست آورید.

در نتیجه، اهمیت تنفس دیافراگمی در آواز بسیار بالاست و برای بهتر شدن کیفیت صدای شما، تمرین و تقویت آن بسیار مفید است. بیش تر اساتید آواز، به شما پیشنهاد می کنند که برای بهبود تنفس دیافراگمی، از منابع آموزشی مرتبط با تکنیک های تنفسی استفاده کنید و با معرفی تمرینات مستمر در این حوزه، به شا کمک می کنند کنترل بهتری روی صدای خود داشته باشید.

نحوه تنفس دیافراگمی

با تمام این اوصاف و مطالعه عملکرد دیافراگم و تاثیر آن بر آواز، متوجه شدیم که تنفس دیافراگمی، یکی از ملزومات تبدیل شدن به یک وکالیست یا خواننده حرفه ای است. اما برای انجام صحیح این نوع از تنفس باید چه کار کنیم؟

هنگامی که به نفس گیری دیافراگمی اشاره می کنیم، در واقع به استفاده از عضله دیافراگم برای تنظیم ورود و خروج هوا در حین تنفس اشاره داریم.

در هر نفس، با انقباض عضلات دیافراگم، هوا به داخل ریه ها جذب می شود. سپس، با انبساط دیافراگم، هوا از طریق حنجره خارج شده و صدای مورد نظر تولید می شود.

برای تنفس با دیافراگم، ابتدا باید یک محیط آرام و تمرکزی برای خود ایجاد کرد. سپس باید با نشستن یا ایستادن در جایی که در آن جا احساس راحتی و آرامش می کنید، با لبخند کوچکی شروع به تنفس کرد. بهتر است هنگام تنفس، دست های خود را روی شکم قرار دهید تا بتوانید حرکات دیافراگم خود را بهتر مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

سپس هنگام نفس کشیدن، باید دیافراگم را به سمت پایین حرکت داده و به دنبال آن، حجم بیش تری از هوای تازه را وارد ریه ها کنید. در این نوع تنفس، قفسه سینه به جای حرکت کردن، ثابت می ماند و فقط شکم به سمت بالا و پایین حرکت می کند. برای این که کنترل بهتری داشته باشید، می توانید یک دست خود را روی قفسه سینه خود قرار دهید.

حنجره باید به صورت طبیعی کار کند و هوا بدون مانع از طریق آن عبور کند. هرگونه مانعی که بر سر راه هوا قرار بگیرد، می تواند کیفیت صدای تولید شده را تحت تأثیر قرار دهد.

گلو، یکی از اعضای بدن است که افراد برای تنظیم فشار هوایی در هنگام صحبت کردن از آن استفاده می کنند. با این حال، در هنگام بازدم، انقباض ماهیچه های گلو می تواند بر سر راه حرکت هوایی که قرار است به صورت مستقیم از دیافراگم به حنجره برسد، مانعی ایجاد کند.

وقتی هوا به تارهای صوتی در حنجره می رسد، باعث لرزش آن ها می شود و این لرزش ها به صورت صوت تبدیل شده و به صورت تلفظ صحیح کلمات خروجی را تولید می کنند.

نقش حیاتی عضلات تنفسی در آموزش خوانندگی و آواز خوانی

عضلات تنفسی نقش بسیار مهمی در آموزش خوانندگی و کلاس آواز بانوان دارند. این عضلات با تامین هوای لازم برای رسیدن به صدای مناسب، نقش بسیار مهمی در کیفیت آوای شما دارند. اگر قصد دارید بهره مندی کامل از وجود این عضلات داشته باشید، ابتدا باید آنها را به درستی تمرین داده و قوی کنید.

برای این منظور سه تمرین تنفسی مناسب برای شما طراحی کرده ایم که با انجام آنها، قادر خواهید بود این عضلات را تقویت کنید. این تمرین ها شامل تمرین تنفس عمیق، تمرین هیس و تمرین تنفس درونی می شوند.

با تمرین تنفس عمیق، می توانید هوای بیش تری را وارد ریه خود کنید و این عضلات را به درستی تمرین دهید. تمرین دمیدن به شمار، باعث می شود هوای بیش تری را فشرده کنید و این عضلات را تقویت کنید. همچنین با تمرین تنفس درونی، می توانید تمرکز خود را بر روی نفس خود بگذارید و به افزایش آگاهی از نحوه تنفس خود بپردازید.

با انجام این تمرین ها، قادر خواهید بود عضلات تنفسی خود را به بهترین شکل تقویت کنید و در آموزش خوانندگی و آواز خواندن به بهترین نتیجه رسیده و صدای خود را به بهترین شکل به ارمغان آورید.

تمرین اول برای بهبود تنفس خوانندگی

برای این تمرین، در ابتدا، بایستید و دو دست خود را روی شکم و قفسه سینه قرار دهید. سپس، نفس عمیقی بگیرید و با تمرکز بر روی شکم، هوایی که به داخل کشیده اید را بیرون دهید. به یاد داشته باشید که در حین این تمرین، شانه ها و قفسه سینه شما ثابت باشند و تنها شکم شما باید حرکت کند.

به مرور زمان، سعی کنید این تمرین را با تعداد تنفس های بیش تر تکرار کنید. به عنوان مثال، در ابتدا فقط دو دقیقه این تمرین را انجام دهید، اما با گذشت زمان، تلاش کنید که به مدت پنج دقیقه یا بیش تر این تمرین را انجام دهید.

اگر به هر دلیلی نمی توانید حجم زیادی از هوا را داخل ریه های خود بکشید، بهتر است کمی آرام و کم نفس بگیرید. روزانه چندین بار این تمرین را تکرار کنید تا به تنفس دیافراگمی برسید. آموزش تحریر زدن در آواز را مطالعه کنید.

با انجام تمرینات تنفسی منظم، قادر خواهید بود عضلات تنفسی خود را تقویت کنید و در خوانندگی به نتیجه ی بهتری دست یابید.

تمرین تنفسی شماره دو برای بهبود عملکرد دیافراگم در آواز:

1- در ابتدا، روی زمین دراز بکشید و پاهای خود را با زاویه 90 درجه از زانو خم کنید. سپس، تلاش کنید تا کمر خود را به سمت زمین فشار دهید تا یک گودی کوچک در پشت خود ایجاد کنید.

2- حالا، نفس عمیقی بگیرید و با تمرکز بر روی شکم، هوایی که داخل ریه های شماست را به شکم بفشارید و شکم و پهلو های خود را به بیرون پر کنید.

3- سپس، به مدت پنج ثانیه شکم خود را در همان حالتی که آن را پر کرده اید نگه دارید.

4- در نهایت، هوایی که درون ریه های خود دارید را به آرامی و تدریجی بیرون دهید و شکم خود را خالی کنید.

در این تمرین، قفسه سینه شما باید در جای خود ثابت باشد و تنها شکم و پهلو ها باید حرکت کنند. در طول تمرین، به یاد داشته باشید که باید در وضعیت ریلکس قرار داشته باشید و کمرتان را از زمین بلند نکنید!

اگر این تمرین برای شما آسان است، می توانید با قرار دادن وزنه یا کتابی روی شکم خود، مقاومت بیش تری ایجاد کنید و تمرین را با دشواری بیش تری انجام دهید.

با انجام تمرینات تنفسی منظم، عضلات تنفسی خود را تقویت کنید و به بهترین شکل در خوانندگی پیشرفت کنید.

تمرین هیس برای تقویت عملکرد دیافراگم در آواز

تقویت دیافراگم بسیار مهم است تا بتوانید هوا را به صورت مستقیم و بدون دخالت ماهیچه گلو به حنجره بفرستید. تمرین هیس یکی از مفید ترین تمرین ها در این زمینه است که به شما کمک می کند فشار هوا را به دیافراگم وارد کنید و با کنترل دیافراگم، هوا را به صدا تبدیل کنید.

برای انجام تمرین هیس، نشسته و با آرامش نفس بگیرید و سپس با صدای هیس نفستان خارج کنید. در این تمرین، حواس خود را به فشار هوا که به دیافراگم وارد می شود، معطوف کنید و سعی کنید که صدای هیس را با حفظ فشار دیافراگم کم و زیاد کنید.

سپس، با ادامه دادن تمرین هیس، سعی کنید که صدای هیس را به صدای “آآ” که صدای حنجره است، تبدیل کنید. این کار به شما کمک می کند تا با کنترل دیافراگم، هوا را به صدا تبدیل کنید و به کیفیت صدای خود بیش تر اهمیت بدهید.

نکته مهم: هنگام تبدیل نفس به صدا، حتماً باید کنترل خود روی دیافراگم را حفظ کنید و تمام تمرکز خود را معطوف گلو نکنید. لذا، در حین تمرین، به کنترل دیافراگم خود توجه کنید و سعی کنید آرام و متعادل باشید.

تمرین و ممارست، بهترین روش برای بهبود عملکرد دیافراگم در آواز

توجه داشته باشید که تنها یک بار انجام دادن راهکار های ارايه شده برای بهبود عملکرد دیافراگم در آواز، موجب پیشرفت شما در خوانندگی نخواهد شد و باید سعی کنید که تنفس دیافراگمی را تبدیل به یک عادت کنید. جالب است بدانید که تنفس صحیح و طبیعی انسان، همین تنفس دیافراگمی است و این موضوع را می توانید از نحوه تنفس نوزادان نیز متوجه شوید.

پس از یادگیری نحوه تنفس با دیافراگم و عادت کردن به آن خواهید دید که چگونه می توانید نت های خارج از گستره صدایی خود که هرگز فکر نمی کردید قادر به اجرا آن ها باشید را بخوانید.

جمع بندی

تمرین تنفس با دیافراگم باعث بهبود عملکرد تنفسی، کاهش استرس و اضطراب و افزایش انرژی بدن می شود. همچنین، بهبود صدای آواز نیز از جمله مزایای این روش تنفسی است. با تمرین و تکرار این روش تنفس، می توانید عادت خود را به تنفس با دیافراگم تقویت کنید و از فواید آن بهره مند شوید و در ادامه، به یک خواننده حرفه ای تبدیل شوید.

ویژگی صدای بانوان برای خوانندگی

ویژگی صدای بانوان برای خوانندگیخوانندگی بانوان یکی از جذابترین موضوعات عرصه موسیقی در دنیا است که در یک دهه اخیر در ایران هم رشد چشمگیری داشته. اگر به دنبال تقویت و رشد صدای خود و موفقیت در زمینه خوانندگی هستید باید بگیم که شما هم مانند مردان قدرت و توانایی صدای بالایی دارید و محدودیتی در انتخاب سبک آوازی نخواهید داشت. آموزش آواز سنتی در غرب تهران مسئله مهم و چالش جدی در خوانندگی دختران نحوه آموزش خوانندگی و استفاده از تکنیک های اوازخوانی هستش که نیازمند رعایت اصول و تکنیک های فنیه. ما قصد داریم تا به معرفی این موارد بپردازیم و به بررسی ابعاد مختلف خوانندگی در بانوان صحبت کنیم پس ادامه مطالب رو از دست ندید.

صدای بانوان،  همانند صدای مردان، یکی از ویژگی‌های بارز شخصیتی و جنسیتی افراد است. شاید جالب باشه، آواز خوانی بانوان علاوه بر یادگیری یک هنر موسیقی، باعث بروز فوایدی همچون تقویت تمرکز، بهبود تفکر انتقادی، افزایش کیفیت صدا، افزایش وضوح صدا، افزایش خلاقیت و تقویت مهارت‌های زبانی است. همچنین، بانوان با شرکت در کلاس خوانندگی بانوان می توانند به عنوان گوینده و صدا ساز  هم فعالیت کنند.

در ادامه، چالش‌هایی که ممکن است در آموزش خواندگی برای بانوان وجود داشته باشد را مورد بررسی قرار می‌دهیم. این چالش‌ها شامل محدودیت‌های زمانی، نیازمندی‌های خانوادگی و اجتماعی، و مشکلات فرهنگی و زبانی می‌باشند. همچنین، راهکارهایی برای مواجهه با این چالش‌ها و تسهیل آموزش خواندگی برای بانوان را معرفی می‌کنیم.

در نهایت، نتیجه‌گیری و پیشنهادهایی برای ترویج آموزش خوانندگی برای بانوان ارائه می‌شود. این پیشنهادها شامل ایجاد برنامه‌های آموزشی مناسب، تأمین منابع آموزشی مناسب و ایجاد فرصت‌های آموزش رایگان خوانندگی بانوان است. در مجموع، این مقاله به تبیین اهمیت، روش‌ها، فواید و چالش‌های آموزش آواز برای بانوان می‌پردازد و پیشنهادهایی را برای ترویج این مهارت در جامعه ارائه می‌دهد.

برای یادگیری آموزش سنتور در اصفهان کلیک کنید.

ویژگی صدای بانوان در خوانندگی

قطعا صدای آقایان و صدای بانوان تفاوت های عمده ای دارد و هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد بنابراین به بررسی ویژگی های صدای بانوان میپردازیم تا  بیشتر با صدای خودتون آشنا بشید.

فرکانس صدای بالاتر

ویژگی خیلی مهم و مشخص صدای زنان، فرکانس صدای بالاتر آن‌ها است. عموماً، صدای زنان در محدوده فرکانسی بین 165 تا 255 هرتز قرار دارد، در حالی که صدای مردان در محدوده 85 تا 180 هرتز قرار دارد. این فرکانس بالاتر ممکن است به علت طول کمتر صفحه صوتی (لارنکس) در زنان، نسبت به مردان باشد. صدای زنان در این فرکانس کمی تیز و تند است  به اصطلاح صدای زیری دارند در حالی که مردان صدای بم تری دارند.

شدت صدای کمتر

صدای زنان با وجود ظرافت و نازکی از نظر شدت و قدرت پرتاب صدا  نسبت به صدای مردان کمتر است. این یعنی اینکه صدای زنان به طور کلی به طور نسبی نرمتر و ضعیف‌تر است. صدای نرم تر می تواند یا موسیقی های رمانتیک و دلنشین کامل همخوانی داشته باشد و ترکیب موسیقی کلاسیک و آواز خوانی بانوان یک ترکیب صدایی محبوب در کشور های اروپایی است.

ریتم و آهستگی صدای زنان

 خوانندگی بانوان ممکن است دارای ریتم و آهستگی بیشتری باشد. این ویژگی معمولاً به عنوان یک ویژگی طبیعی در حنجره و تار های صوتی زنان دیده می‌شود و می‌تواند به تفاوت‌های بیولوژیکی و هورمونی مربوط باشد. این ریتم بابت انعطاف پذیری بالای صدای شما می باشد که می تواند در هر گام متغییر شود.

تنوع فردی

همانطور که مشخص است مانند تمامی خوانندگان مرد، هر زن دارای صدای منحصر به فرد خود است و ممکن است ویژگی‌های متفاوتی داشته باشید مثلا بر اساس عوامل مختلفی مانند سن، فیزیک بدنی، سلامتی ریه و حنجره و تمرینات صوتی، صدایی منحصر به فرد و متفاوت داشته باشید.

کلاس آواز آنلاین بانوان

با توجه به میزان مشغله و درگیری های خانواده برای بانوان اعم از فرزند داری، خانه داری یا مسائل خانوادگی، کلاس آواز بانوان آنلاین در تهران و تمامی شهر ها برگذار می گردد تا در هزینه  و زمان رفت آمد شما بهینه گردد. آموزش آنلاین آواز بانوان با شرایط متناسب شما  برنامه ریزی و با استاد مربوط کلاس ها برگزار می گردد. از ویژگی های مهم این کلاس ها، ضبط تمامی ویدیو ها و امکان دانلود یا تماشای چندین باره آن ، کاهش هزینه آموزش آواز بانوان، کاهش میزان زمان اتلاف شده و دسترسی راحت به منابع آموزشی از جمله این موارد می باشد.  آموزش خوانندگی دختر و آموزش خوانندگی کودکان نیز یکی از امکانات ویژه این آموزشگاه آواز می باشد که در گروه های سنی مختلف امکان برگزاری کلاس با متد های آموزشی ویژه امکان پذیر شده است که کمتر اموزشگاهی در تهران از این کلاس ها برخوردار هستند.

تفاوت خوانندگی بانوان و خوانندگی مردان

تفاوت خوانندگی مردان و زنان به عوامل مختلفی بستگی داره، از جمله عوامل بیولوژیکی، فیزیولوژیکی، روانشناختی، سبک موسیقیایی، جنس صدا و فرهنگ. در زیر به برخی از تفاوت‌های مهم خوانندگی مردان و زنان اشاره می‌کنم:

1.فیزیولوژی صوتی

 یکی از تفاوت‌های مهم بین صدای مرد و زن، مربوط به فیزیولوژی صوتی آن‌ها است. صدای زنان به طور معمول فرکانس بالاتر و تار صوتی آنان معمولاً برخلاف مردان، بعد صوتی بالاتری دارد ، در حالی که صدای مردان به طور کلی دارای فرکانس پایین‌تری است و بیشتر قدرت و قدرت‌مند به نظر می‌رسد.

2.تنظیمات صوتی

 زنان و مردان معمولاً در تنظیمات صوتی مختلفی قرار دارند. زنان به طور عمومی برای انتقال صدای بیشتری از باندهای بالاتر صوتی استفاده می‌کنند، در حالی که مردان برای انتقال صدای بیشتری از باندهای پایین‌تر صوتی استفاده می‌کنند.این در حالی است که در آموزش خوانندگی بانوان تاکید می شود که صداها را با قوس تن بیشتری تولید کنند.

3.تلفظ و جزئیات صوتی

شاید جالب باشد اما تلفظ کلمات در زنان و مردان در برخی موارد متفاوت است  و نوع صدا و گفتار آنها باعث بروز چنین تفاوت هایی می شود. برخی از تحقیقات نشان داده است که زنان به طور عمومی دقت بیشتری در تلفظ دارند و بیشتر به جزئیات صوتی توجه می‌کنند، صدا را کامل و واضح بیان می کنند و از کشیدن صدا خودداری می کنند به همین دلیل هم گویندگان خوبی هستند.

4.احساسات و انتقال صدا

شاید مهم ترین ویژگی و تاثیر گذارترین آنها، احساسی است که زنان در صدای خود منتقل می کنند.  به طور طبیعی قدرت انتقال احساس در صدای زنان خیلی شفاف تر از مردان است. زنان به طور عمومی بهتر در انتقال احساسات و صداهای صمیمی و دلنشین عمل می‌کنند، در حالی که مردان به طور عمومی برای انتقال صداهای قدرتمند و قدرتی بهتر عمل می‌کنند.

چالش های خوانندگی در بانوان

نگرش‌ها و تبعیض جنسیتی: متاسفانه در برخی از کشور ها مخصوصا در ایران تفاوت های جنسیتی برای زن و مرد قائل هستند و باعث ایجاد محدودیت در خوانندگی زنان به صورت عمومی شده است. همین عامل باعث ایجاد تردید و انتقاد می شود تا در کلاس خوانندگی بانوان شرکت نکنند. برخی افراد ممکن است فکر کنند که خوانندگی برای بانوان مناسب نیست یا به نحوی محدودیت‌هایی دارد. این چالش را می‌توان با افزایش آگاهی و ترویج تساوی جنسیتی در جامعه برطرف کرد.

تنظیمات صوتی: همانطور که گفتیم بانوان به دلیل نازی تار های صوتی، ممکن است با تنظیمات صدا سر و حنجره مختلفی مانند ناهنجاری‌های صوتی، ضعف در تنظیم صوت یا نارسایی قدرت صوتی مواجه شوند. این موارد می‌توانند باعث کاهش اعتماد به نفس و تردید در خوانندگی شوند. با تمرینات صوتی منظم و راهنمایی از اساتید ماهر، می‌توان بهبود قابل توجهی در تنظیمات صوتی و قدرت صوتی بانوان برای خواندن بدستاورد.

عدم ارائه عمومی و دریافت مجوز کار: در کشور ما مجوز برای خوانندگی و ارائه عمومی صدا وجود ندارد وزارت ارشاد از صدور هرگونه مجوز پخش آلبوم موسیقی و فایل های صوتی با صدای بانوان خودداری می کند. ما سعی کرده ایم در آموزشگاه موسیقی فردوس، با برگزاری کنسرت های مختلف از صدای بانوان استفاده کنیم و فرهنگ استفاده از استعداد انها را نمایان کنیم.

تعارض با نقش‌های دیگر: برخی بانوان به دلیل تعارض با نقش‌ها و وظایف دیگر در زندگی ممکن است مشکل در تخصیص زمان و انرژی برای آموزش خوانندگی در تهران داشته باشند. مراقبت از خانواده، کار، تحصیل و سایر وظایف مادرانه یا دخترانه در خانواده ها ممکن است باعث شود که بانوان کمتر به آموزش خوانندگی مبتدی تمرکز کنند یا زمان کافی برای تمرین نداشته باشند. به همین دلیل ما سعی کرده ایم با برگزاری آموزش آنلاین آواز  و کلاس آنلاین خوانندگی بانوان این مشکل را برطرف کنیم.

فرصت شغلی محدود: برخی بانوان ممکن است با تبعیض جنسیتی در صنعت موسیقی و خوانندگی مواجه شوند. ممکن است در فرصت‌های شغلی، توسعه حرفه‌ای و ارزش‌گذاری آنها تفاوت‌هایی نسبت به همتایان مرد داشته باشد. این تبعیض می‌تواند موجب ناامیدی و کاهش انگیزه برای پیشرفت در خوانندگی شود. با تقویت جنبه‌های حرفه‌ای، شناخت قوانین و شرایط صنعت موسیقی و حمایت از تساوی جنسیتی، می‌توان این چالش را تسهیل کرد.

آهنگسازی چیست؟

آهنگسازی چیست؟

 

آهنگساز (Music composer) به کسی گفته می شود که آهنگهای اصلی برای اجرای خوانندگان یا گروه نوازندگان را در ژانرهای مختلف می نویسد و میسازد. آموزش آواز در غرب تهران همانطور که می دانید، هدف موسیقی در اصل انتقال لحن یا حال و هوای مناسب برای فیلمها، سریالهای تلویزیونی، نمایش های رادیویی، نمایشنامه ها، تبلیغات، بازی های ویدیویی، آهنگ ها و ارکسترها است. اگر دوست دارید آهنگساز شوید، در وهله اول باید درباره مسئولیتها و وظایف یک آهنگساز شناخت کافی پیدا کنید. ما در این مطلب اینکه آهنگسازها چه کار می کنند، چه مدارک تحصیلی و مهارتهایی برای آهنگساز شدن مورد نیاز است و همینطور تفاوت بین آهنگساز و تهیه کننده موسیقی را با هم بررسی می کنیم. بهترین کلاس خیاطی تهران را در کنار این مطلب یاد بگیرید.

آهنگساز چه کار می کند؟

آهنگسازها کار نوشتن و ساخت موسیقی متن فیلم، ترانه یک اثر و تنظیم اصلی یک قطعه هنری را به عهده دارند. موقع نوشتن موسیقی متن، آهنگساز به فیلمنامه و مشخصات آن توجه می کند و تلاش می کند آهنگی بسازد که به نوعی روایتگر داستان فیلم یا مربوط به آن باشد. آهنگسازی و تنظیم کننده در اصفهان آهنگسازها برای نوشتن قطعات موسیقی یا از ایستگاه های کاری صوتی دیجیتال (DAW) استفاده می کنند و یا به صورت دستی نت نویسی کنند.

بعد از اینکه آهنگساز درباره آهنگی که قرار است بسازد تصمیم گرفت، در ایستگاههای کاری صوتی دیجیتال که در واقع نرم افزارهایی برای ساخت و ویرایش فایلهای صوتی هستند از کارش ماکت یا نمونه ای میسازد. بعد می تواند چیزهایی به این نسخه اولیه اضافه یا آن را اصلاح کند تا اینکه در نهایت به نسخه مورد نظرش برسد.

معمولا در جریان این مراحل، آهنگسازها با بقیه افرادی که درگیر پروژه هستند مشورت می کنند و پیشنهادات و نظراتشان را بررسی می کند تا به یک نتیجه همه پسند برسند. آهنگساز می تواند خودش نتهای آهنگ را بنویسد یا اینکه فایل DAW را برای تنظیم کننده آهنگ بفرستد تا او آهنگ را نت نویسی کند. اگر قرار باشد آهنگ برای اجرای زنده خواننده یا گروه نوازندگان استفاده شود، نت نویسی آهنگ ضروری می شود.
 برای یادگیری آموزش سنتور در اصفهان کلیک کنید.
نقش آهنگساز چیست؟

آهنگساز نقش خلاقانه ای در روند تولید آهنگ دارد. آهنگسازها در واقع با تهیه کننده یا کارگردان موسیقی برای نوشتن، تنظیم و کارگردانی موسیقی همکاری می کند تا محصولات صوتی و تصویری مدنظرشان که نیاز به موسیقی هماهنگ مرتبط دارند را تولید کنند. به عنوان مثال، اضافه کردن موسیقی متن به صحنه های آرام، رمانتیک، دراماتیک یا اکشن، تاثیر احساسی بیشتری به فیلم می بخشد.

آهنگسازها باید در حوزه تاریخ خلق موسیقی، آلات موسیقی و اصطلاحات فنی موسیقی مثل ملودی، هارمونی، ریتم و لحن دانش وسیعی داشته باشند. علاوه بر این، آهنگهایی که یک آهنگساز می سازد باید از نظر فنی برای گروه نوازندگان و خوانندگان قابل اجرا باشند و او بتواند برای سبک های مختلف موسیقی مثل کلاسیک، پاپ، جاز، فولک، کانتری و یا سنتی آهنگ بسازد.

در حین ساخت موسیقی متن فیلمها، کارگردان یا تهیه کننده نظرات خودش را در خصوص آهنگی که قرار است ساخته شود به آهنگساز منتقل می کند و او باید این موارد را در اثرش بگنجاند. معمولا موسیقی متن فیلمها قبل از تایید نهایی بازبینی های زیادی را پشت سر می گذارند.

برای آهنگساز شدن به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

برای اینکه به یک آهنگساز خوب تبدیل شوید باید مهارتهای زیر را داشته باشید:

    آشنایی با اصول اولیه و پیشرفته موسیقی
    آگاهی از سبکها و ژانرهای مختلف موسیقی
    برخورداری از استعداد پرورش یافته در ساخت آهنگ
    توانایی نواختن یک یا چند ساز موسیقی
    توانایی خواندن نتها و پیروی درست و دقیق از نت موسیقی
    برخورداری از تفکر خلاق و تمایل به تجربه کردن
    توانایی همکاری و لحاظ کردن نظرات و دستورات
    توجه کردن به جزئیات، منعطف و سازگار بودن
    منضبط و قابل اعتماد بودن
    برخورداری از مهارتهای ارتباطی و بین فردی قوی

برای آهنگساز شدن به چه مدارک تحصیلی نیاز داریم؟

حقیقت این است که برای یک آهنگساز، توانایی و استعداد او در آهنگسازی از مدرک تحصیلی مهمتر است؛ اما معنایش این نیست که مدرک دانشگاهی به دردتان نمی خورد. خیلی از آهنگسازان موفق فعلی کشورمان نه تنها سالها تحت تعلیم اساتید موسیقی بوده اند، بلکه در رشته های دانشگاهی مرتبطی هم درس خوانده اند. شما می توانید در رشته موسیقی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا بگیرید. آموزش رسمی در دانشگاهها به شما کمک می کند تا مسیر آهنگساز شدن را راحتتر طی کنید.

تهیه کننده موسیقی و آهنگساز چه فرقی با هم دارند؟

تولید کننده یا تهیه کننده موسیقی (music producer) با آهنگساز تفاوتهایی دارد که شامل موارد زیر می شوند:

    آهنگساز خالق موسیقی است ولی تهیه کننده از آهنگ برای اهداف مختلف شغلی استفاده می کند.
    تهیه کنندگان موسیقی درباره مفاهیم آهنگ فیلمها، سریالهای تلویزیونی، برنامه های رادیویی، تبلیغات و سایر پروژه ها تصمیم گیری می کنند و در واقع آهنگساز برای نوشتن و ساختن آهنگها از تهیه کننده دستور می گیرد.
    آهنگساز باید دانش گسترده و عمیقی درباره تئوری و اصول موسیقی داشته باشد تا بتواند آهنگها را از لحاظ فنی درست بسازد؛ اما برای تهیه کننده موسیقی دانستن اصول اولیه تولید آهنگ کافیست تا بتواند این آهنگها را در رسانه های تصویری مورد نظرش به نحو خوبی بگنجاند.
    آهنگسازها برای ساخت آهنگ از آلات موسیقی، سینث سایزر (synthesizer) و DAW برای استفاده می کنند؛ ولی تهیه کننده موسیقی ابزارهایی مثل DAW برای ضبط صداها، ترکیب موسیقی متن، ویرایش آهنگ و همگام سازی آن با عناصر بصری را به کار می گیرد.

آهنگسازها کجا کار می کنند؟

آهنگسازها معمولا در خانه یا در استودیوهای موسیقی کار می کنند. آنها برای شرکت های موسیقی، استودیوهای فیلم، استودیوهای انیمیشن، شرکت های تبلیغاتی، خانه های رسانه، ادارات دولتی و سایر مشتریان پروژه های قراردادی انجام می دهند. کار آهنگسازان معمولا سخت و ساعت کاریشان هم پراکنده و طولانی است. گاهی اوقات هم آنها مجبور می شوند برای نظارت روی تمرینها و اجراهای موسیقی یا شرکت در فعالیت‌های تبلیغاتی و انجام پروژه‌های جدید به شهرهای مختلف سفر کنند.

برای آهنگساز شدن چه چیزهایی باید یاد بگیریم؟

برای اینکه آهنگساز شوید باید تئوری موسیقی، اصول آهنگسازی و نحوه خواندن و نوشتن نتهای موسیقی را یاد بگیرید. یاد گرفتن اصول آواز خواندن یا نواختن سازهای مختلف هم به شما در مسیر تبدیل شدن به یک آهنگساز حرفه ای خیلی کمک می کند. علاوه بر این شما باید نحوه کار با ایستگاههای کاری صوتی دیجیتال و نرم افزارهای آهنگسازی را هم بلد باشید.

اگر قصد دارید آهنگساز شوید تا جایی که می توانید آهنگهای قدیمی و جدید را گوش بدهید و آنها را بررسی کنید. این کار به شما کمک می کند تا بفهمید چطور باید از صداها، سازها، تنظیمات تن، ساختارهای هارمونیک، ملودی ها، تمپ ها و ریتم ها برای رسیدن به افکتها و حالتهای دلخواهتان استفاده کنید.

چطور آهنگساز شویم؟

مراحل زیر به شما کمک می کنند تا آهنگساز شوید:

1- یادگیری موسیقی را از سنین پایین شروع کنید:

خیلی از آهنگسازان و تهیه کنندگان برجسته موسیقی از سن پنج یا شش سالگی شروع به یادگیری موسیقی کردند. یادگیری موسیقی در کودکی باعث می شود پایه و زمینه محکمی در حوزه نظری و عملی موسیقی برای شما ایجاد شود. اگر هنوز سنتان کم است می توانید آواز خواندن یا نواختن سازهایی مثل ویولن، هارمونیوم، تبلا، فلوت و سازهای دیگر را یاد بگیرید. کلاسهای موسیقی مخصوص کودکان به افرادی که می خواهند در آینده آهنگساز شوند کمک زیادی می کنند.

2- در رشته موسیقی تحصیل کنید

یک راه دیگر برای آهنگساز شدن این است که وارد دانشگاه شوید و در رشته موسیقی شروع به تحصیل کنید. علاوه بر این می توانید در آموزشگاههای موسیقی ثبت نام کنید و دوره های مختلفی مثل آموزش صوتی، تاریخ موسیقی، موسیقی و ادبیات، موسیقی و هنرهای زیبا، طبقه بندی موسیقی، تئوری موسیقی، نت نویسی، آهنگسازی و تفسیر را بگذرانید و مدرک بگیرید.

3- با قطعاتتان پورتفولیوی هنری خودتان را بسازید

پورتفولیو (portfolio) همان رزومه یا آلبومی از نمونه کارهای شما به عنوان یک هنرمند است. خوب است اگر در حین تحصیلتان آهنگسازی را شروع کنید. سعی کنید ژانرها و سبک های مختلف موسیقی را تجربه کنید و دامنه موسیقی خودتان را گسترش بدهید. کار عملی به شما کمک می کند تا قطعات موسیقی متناسب با حالات و موقعیت‌های مختلف بسازید و تجربیاتتان را بیشتر کنید.

4- قطعاتی که میسازید را در اینترنت آپلود کنید

با به اشتراک گذاشتن نسخه های صوتی و تصویری آهنگهایتان در سایت، وبلاگ و شبکه های اجتماعی می توانید مخاطبان خاص خودتان را پیدا کنید و از سلیقه و ترجیحات افراد هم باخبر شوید. علاو بر این توصیه می کنیم با افراد دیگری که به آهنگسازی مشغولند آشنا شوید و با آنها تعامل داشته باشید تا از آنها بیشتر یاد بگیرید.

5- آهنگهایتان را در شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید

با تبلیغ آهنگهایتان در رسانه های اجتماعی باعث می شوید افراد بیشتری با آثار شما آشنا شوند. علاوه بر این می توانید با دادن مجوز پخش دیجیتالی از طریق پلتفرم‌های پخش و سایت‌های دانلود موسیقی، طرفداران بیشتری پیدا کنید. وقتی به یک آهنگساز مستعد با طرفداران زیاد تبدیل شدید توجه تهیه کنندگان و ناظران موسیقی را جلب می کنید و شانستان برای همکاری با آنها بالا می رود.

6- مشغول به کار شوید

می توانید با ارسال رزومه، کاور لتر یا نمونه کارهایتان برای تهیه کنندگان موسیقی از آنها درخواست کار کنید یا اینکه سری به شرکتهای تبلیغاتی یا شرکتهای تولید موسیقی بزنید و خودتان را به آنها معرفی کنید. داشتن ارتباطات قوی در این حوزه بسیار مهم است، پس تا جایی که می توانید با افرادی که ممکن است فرصت شغلی خوبی برایتان ایجاد کنند تماس داشته باشید. تقویت مهارتهای ارتباطی و بین فردی در برقراری ارتباطات موثر به شما کمک می کند.

6 نمونه رایج ریمیکس را بشناسید

6 نمونه رایج ریمیکس را بشناسید:

مفهوم ساده ای دارد. به تبدیل یک آهنگ به یک نسخه جدید، رمیکس می گویند. کلاس آموزش آواز سنتی در تهران به بیان دیگر رمیکس می تواند از تنظیمات صوتی ساده تا میکس، تغییر در تنظیم یا ساختار آهنگ، بازسازی خلاقانه اثر اورجینال یا هر ترکیبی از آهنگ متغیر باشد.

ما می توانیم ریشه های فرهنگی رمیکس مدرن را در موسیقی جامائیکا اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 جستجو کنیم. تولیدکنندگانی مثل کینگ توبی، لی اسکرچ پری و ارول تامپسون مولتی تِرَک های موجود از آهنگ های سبک موسیقی های پرطرفدار اِسکا، رِگی و راک اِستدی را با استفاده از سطح ولوم کنسول میکس کننده شان یا اکوآلایزر و کنترلهای Solo/Mute در کنار اکو تِیپ (نوعی اکو که هنگام ضبط نوار استفاده می شود تا افکت ایجاد شود) و ریورب رمیکس می کردند تا نسخه های جدید از آهنگ های اصلی را با بازگرداندن وکال ها و هوک های موسیقیایی برای تمرکز بیشتر روی سینکوپیشن باس و درام خلق کند. این رمیکس ها (یا صدا گذاری ها) بیشتر مناسب پیست رقص هستند اما هنوز هم المان های قابل تشخیصی از نمونه های اورجینال را حفظ می کنند. کلاس آموزش آواز آنلاین

رمیکس خیلی سریع در ژانر های دیگر موسیقی هم طرفدار پیدا کرد. در اواسط دهه 70، دی جی های دیسکو ها با استفاده از ترفند های ویرایش نوار در کنار دستگاه های درام، دست به خلق میکس های بیشتری از آهنگ های دیسکویی پرطرفدار زدند. این صفحه دیسک های رمیکس شده تبدیل به صفحات اصلی در کیف دی جی ها شدند.

هیپ هاپ در گذشته فرمی از رمیکس بود ؛ یعنی دی جی ها از دو صفحه گردونه استفاده می کردند، دو کپی یکسان از آهنگ ها را برش و اسکراچ می دادند که در نتیجه یک فرم کاملا جدید از موسیقی یا همان هیپ و هاپ را ابداع کردند.

کارهای سفارشی و مشاپ ها

با شروع دهه 80، هنرمندان بزرگ و شرکت های ضبط و پخش موسیقی شروع به بهره برداری از رمیکس ها برای موسیقی شان کردند تا مخاطبان بیشتری را جذب آهنگ های شان کنند. در رمیکس های اولیه آهنگ های پاپ معمولا با حفظ ماهیت، فقط تنظیم طولانی تر شده و چند آهنگ بی کلام دیگر به آهنگ اصلی اضافه می شد تا بتوان از آن ها در کلوپ ها استفاده کرد.

پیشرفت تکنولوژی باعث رشد ناگهانی موسیقی رقص و شکوفایی پدیده ای به نام تابستان عشق در سال 1988 شد، به طوری که رمیکس ها پیچیده تر و جز اصلی بسیاری از تک آهنگ های رقصی شدند.

در دهه 90 میلادی، افزایش استفاده از سمپلر های مقرون به صرفه و آهنگ های رایانه ای باعث به وجود آمدن سبک جدید از رمیکس به نام مشاپ شد که فرد رمیکس کار ، یک آهنگ بی کلام پیدا می کند و آن را با یک وکال در همان کلید ترکیب کرده تا از دو آهنگ، هایبرید یا ترکیبی که خیلی هم باظرافت نیست ، بسازد.

حالا می رسیم به سال 2021 که رمیکس کردن دیگر در فرهنگ موسیقی جا افتاده و شش نوع مختلف دارد…

1-رمیکس رسمی یا The official remix

رمیکس رسمی (مثل رمیکس آهنگ Get free ماژور لیزر که توسط دی جی Andy C انجام شد ) معمولا با نسخه استریویی اصلی یا اِستِم (Stem) و یا فایل های MIDI آهنگ مورد نظر، توسط یک هنرمند یا شرکت دوباره آهنگ سازی می شود. اگر سابقه کاری تان به عنوان یک رمیکس کار (یا دی جی) به فروش آهنگ ضبط شده کمک کند، اجرت دریافت خواهید کرد و برای رمیکس هایی که کمتر با استقبال رو به رو می شوند، گاهی اوقات سود فروش برای تان در نظر گرفته می شود.

2-رمیکس ممنوعه یا بوت لِگ یا The bootleg

این نوع رمیکس های معمولا غیر رسمی هستند و بدون داشتن مجوز از هنرمند اصلی ساخته می شوند. اگر خوش شانس باشید، مولتی ترک های اِستِم شاید در دسترس باشند، اما اکثر رمیکس کار های غیرمجاز بخش هایی از میکس استریو تک آهنگ را جدا کرده و آن ها را با هم در قالب یک رمیکس DIY ترکیب می کنند. بوت لگ ها می توانند حرفه تان را از این رو به آن رو کنند؛ مثل بوت لگی که جیسون نوینز با آهنگ It’s like that گروه Run DMC‌ کرد و به صورت رسمی منتشر شد.

3-مشاپ یا The mash-up

رمیکس های مشاپ با ادغام دو آهنگ با هم به وجود می آیند. روند کار به این صورت است که معمولا وکال یک آهنگ بلند به آهنگ بی کلام یک اثر دیگر اضافه می شود تا یک اثر جدید خلق شود. ممکن است که مشاپ ها بی کیفیت و مسخره به نظر برسند اما اگر با مجموعه ابزار یک دی جی اجرا شود، به همان اندازه می توانند جذاب باشند. هنرمندانی مثل Cut Up Boys تمام زندگی و کارشان را وقف مشاپ کردن آهنگ ها با یکدیگر کرده اند.


4-رمیکس VIP یا The VIP remix

اگر آهنگ تان جذابیت کافی را ندارد، یک رمیکس VIP و مخصوص با ابزار مخصوص دی جی ها می تواند ضمن حفظ اصالت آهنگ، آن را به یک اثر منحصر به فرد تبدیل کند. رمیکس VIP وقتی خوب پیش می رود که ریف ها را بادقت تنظیم کنید، الگوی درام را تغییر دهید یا یک وکال شخصی ضبط شده داشته باشید. مثل رمیکسی به نام VIP of Freenote که DJ Zinc با همراهی Ms Dynamite انجام داد!

5-رمیکس ادیت کلاب/ ادیت رادیویی یا The radio/club edit

ویرایش سفارشی آهنگ تان می تواند آن را برای هر نوع مارکت و طرفداری جذاب تر کند. گروه The Daft Punk و Pharrell Williams با رمیکس آهنگ Get lucky نمونه ای عالی از رمیکس ادیت کلاب ساختند. آن ها با برش و تبدیل یک میکس کامل به یک ادیت رادیو چهار دقیقه ای متمرکزتر بهترین بخش های این آهنگ را خلاصه کردند. این اثر تبدیل به شاهکاری شد که اصلا شباهتی به Get lucky سال 2013 ندارد.

6-ادیت مجدد (Re-edit)

رمیکس های ادیت مجدد در بین دی جی های موسیقی رقصی بسیار محبوب اند و معمولا در این ادیت ها یک میکس استریو کامل انتخاب شده و دوباره به روشی که خودتان انتخاب می کنید، تنظیم می شود. این تغییر می تواند هر چیزی باشد، از طولانی کردن نقطه دراپ تا ساده سازی یک تنظیم پیچیده با حذف بخش بریجی که خوب میکس نمی شود. برای شنیدن این نمونه رمیکس های ادیت مجدد، می توانید آثار هنرمند معروف، Mr.Scruff را بشنوید.

Top