پاپ فیلتر چیست؟ چرا در موسیقی به آن نیاز داریم؟

 پاپ فیلتر چیست؟ چرا در موسیقی به آن نیاز داریم؟

تقریبا در هر عکسی که از یک صدا پیشه در یک استودیو ضبط صدا می بینید، یک پاپ فیلتر وجود دارد. اما فقط به این علت که این وسیله را در هر جایی می بینید، یعنی وجود آن واقعا لازم است ؟ آیا می شود مقابل میکروفون طوری قرار گرفت که همان نتیجه حاصل شود؟

در این مقالفه به بررسی این که چرا صدای ترق تروق یا همان نویز ایجاد می شود، پاپ فیلتر ها چه هستند و چرا پاپ فیلتر برای میکروفون ها ضروری است، می پردازیم.

چرا صدا ها انفجاری تولید می شوند؟

معمولا صدا های انفجاری آن هایی هستند که موقع تلفظ حروف “پ” و “ب” ایجاد می شوند و در گفتار عادی روزمره مان رخ می دهند. مثلا تصور کنید موقع حرف زدن یک شمع روشن را جلوی دهان تان نگه داشته اید، در این صورت این صدا ها باعث لرزاندن شعله می شوند.
آواز سنتی
اگر موقع ضبط صدا دهان تان به میکروفون نزدیک باشد، صدا های ترقه ای مانند بیشتر می شوند. این اصوات انفجاری روی دیاگرام میکروفون اثر گذاشته و سیگنال خروجی تولید می کنند. یک شیلد یا فیلتر پاپ مثل یک سد بین این صدا ها و میکروفون عمل می کند تا نویز ها از محصول نهایی حذف شوند.

صدا های انفجاری چه هستند؟

چه در اتاقک های مخصوص آواز خوانی صدای تان را ضبط کنید و چه در یک استودیو حرفه ای، حتما با این صدا های انفجاری موقع ضبط حرفه ای آشنا هستید. پاپ فیلتر ها و محل قرارگیری میکروفون دو تا از مهم ترین فاکتور ها برای پیشگیری از اضافه شدن صدا های انفجاری موقع ضبط هستند.

پاپ فیلتر برای میکروفون چه کاری انجام می دهد؟

پاپ فیلتر ها ابزار به درد بخوری هستند. با استفاده از یک فیلتر موقع ویرایش صدای ضبط شده، ایرادات صدا گرفته شده و در نهایت آدیشن، دمو صدا سازی و محصول نهایی بهتری خواهید داشت.

بعضی از صدا پیشه ها کاملا به پاپ فیلترها وابسته اند و بدون آنها صدا ضبط نمی کنند اما این خود شما هستید که تصمیم می گیرید چه چیزی برای تان بهتر است.

در این بخش به مزایای استفاده از پاپ فیلتر ها و راهکار های جایگزین برای رسیدن به صدای با کیفیت بدون وجود پاپ فیلتر می پردازیم:

مزایای پاپ فیلتر ها

    پاپ فیلتر ها برای استفاده از فضای باز فوق العاده هستند.
    با استفاده از پاپ فیلتر مشکلات صدا چه در کار های کم کیفیت و چه پیشرفته برطرف و ویرایش صدا و فرکانس های ناخواسته آسان تر می شود.
    این فیلتر ها صدا های ترقه ای ناشی از ضربه مکانیکی حرکت سریع هوا روی میکروفون را از بین می برند.
    آن ها صدا های انفجاری حروف مثل “پ” و “ب” را به حداقل می رسانند و می توانند به کاهش صدای سوت مانند که معمولا با تلفظ حرف “س” ایجاد می شود، کمک کنند.
    باعث حفظ رطوبت میکروفون هم می شوند که به ماندگاری بیشتر این وسیله کمک می کند.
آموزش آواز سنتی
نکاتی که باید موقع خریدن پاپ فیلتر میکروفون در نظر بگیرید

اندازه

اندازه به میزان بزرگی میکروفون تان بستگی دارد. قطر پاپ فیلتر باید متناسب با میکروفون و سبکی که می خواهید صدا ضبط کنید، باشد . مثلا اگر موقع ضبط صدا زیاد حرکت می کنید باید قطر فیلتر به قدری بزرگ باشد که صدای تان را پوشش دهد.

شکل

این فیلتر ها در بازار با اشکال مختلفی عرضه می شوند. نوع تخت شان مقرون به صرفه تر هستند اما به درد مواقعی می خورند که می خواهید مستقیما رو به روی میکروفون صحبت کنید. فیلتر های منحنی هم دامنه حرکتی بیشتری را موقع ضبط برای تان فراهم می کنند زیرا از هر زاویه ای صدا رو پوشش می دهند.

پایه

پایه ای که فیلتر روی آن سوار است از اهمتی خاصی برخوردار است. اکثر پاپ فیلتر ها یک پایه با گردنی انعطاف پذیر دارند که از یک طرف به قاب فیلتر و از طرف دیگر به گیره آن متصل است. فقط موقع قرار گرفتن مقابل میکروفون می توانید به کمک این پایه ارتفاع این فیلتر را متناسب با قد تان تنظیم کنید.

آیا پاپ فیلتر ندارید یا از چنین وسیله ای استفاده نمی کنید؟

چند نکته هست که با دانستن آن ها می توانید بدون پاپ فیلتر هم به نتیجه مشابه برسید:

1-مستقیما رو به روی دوربین صحبت نکنید و از زوایای دیگر این کار را انجام بدهید.

2-وقتی صحبت می کنید، لبخند بزنید تا از انفجاری تلفظ شدن حروف “پ” و “ب” پیشگیری کنید.

3-با قرار دادن یک مداد جلوی لبهای تان یک سد ایجاد کنید تا به شکستن هوا کمک کند.

چطور یک پاپ فیلتر برای میکروفون درست کنیم؟

شما می توانید یک پاپ فیلتر بخرید یا اگر خودتان خلاقیت خاصی دارید ، برای استودیوی خانگی تان یکی بسازید. به راحتی با جستجو در گوگل می توانید آموزش هایی در این رابطه پیدا کنید.

بهترین پاپ فیلتر های موجود در بازار چه نوع هایی هستند؟

این فیلتر ها در انواع مختلف در بازار عرضه می شوند . بسته به بودجه و نیاز شما می توانید یکی را انتخاب کنید.

در این بخش به مزایا و معایب دو نوع پاپ فیلتر متفاوت می پردازیم:

پاپ فیلتر های توری نایلونی

مزایا:

    برای مبتدی ها فوق العاده است .
    ارزان قیمت است.
    برای استفاده در موسیقی و ضبط صدای حرفه ای استاندارد است.
    برای حذف صدا های انفجاری مناسب است.

معایب:

    ممکن است از رد شدن صدا جلوگیری کند و فرکانس های بالا حذف شوند .
    نایلون شکننده و نازک است و ممکن است خیلی راحت آسیب ببیند.

پاپ فیلتر های توری فلزی

مزایا:

    سوراخ های بزرگ تری دارد که روی فرکانس های بالا تاثیر کم تری می گذارد.
    مقاوم است.
    معمولا کوچک تر است که برای رد شدن صدا مزاحمت کم تری ایجاد می کند.

معایب:

    صفحه فلزی نازک و باریک است و اگر مراقب نباشید به راحتی خم می شود.
    با گذشت زمان فیلتر های فلزی باعث ایجاد صدا سوت هنگام ضبط می شوند.

نکاتی در مورد پاپ فیلتر ها

وقتی تصمیم به خرید پاپ فیلتر می گیرید ، حتما از قبل آن را تست کنید تا مطمئن شوید با صدا و میکروفون تان سازگار است و بهترین نتیجه را از آن خواهید گرفت.

یک پاپ فیلتر خوب باعث می شود خیال تان از کیفیت فوق العاده صدا موقع ضبط راحت شود و نویز های نا خواسته فیلتر شده و به میکروفون نرسند.

کلاس آموزش آواز سنتی در تهران

Top
لطفا امتیاز دهید: