آموزشگاه موسیقی در اصفهان     کلاس آموزش گیتار در اصفهان   گروه موسیقی در اصفهان

تفاوت هدفون، ایرفون، ایرباد و هدست چیست؟

تفاوت هدفون، ایرفون، ایرباد و هدست چیست؟

فکر می کنید هدفون، ایرفون، هدست و ایرباد چه تفاوت هایی با هم دارند؟ گاهی اوقات ممکن است این عنوانها شما را کمی گیج کنند. برای همین ما در این مطلب راهنمای کاملی در اختیارتان می گذاریم که دیگر هیچ کدام از این لوازم را با هم اشتباه نگیرید! کلاس آموزش آواز در تهران

هدفون، ایرفون، ایرباد و هدست چه تفاوتهایی با هم دارند؟

هدفون اصطلاحیست که برای اشاره به دستگاهی استفاده می شود که دو گوشی دارد و این گوشی ها توسط یک هدبند رو به بالا به هم متصل شده اند. علاوه بر این هدفون را می توان به همه دستگاه های دیگری که در ادامه معرفی می کنیم هم نسبت داد؛ یعنی همه آنها به نوعی هدفون محسوب می شوند.

هدست در اصل هدفونی است که میکروفون دارد. ایربادها هم دستگاه های کوچکی هستند که مستقیما در مجرای گوش قرار می گیرند. ایرفون ممکن است به هر چیزی که با آن صدا شنیده می شود اطلاق شود و به بستگی دارد که شما درباره چه چیزی سوال می کنید؛ بنابراین ما از به کار بردن این اصطلاح خودداری می کنیم و سراغ بقیه موارد می رویم.
بهترین کلاس خوانندگی در اصفهان
اگر یک جفت قوطی بردارید و از آنها به عنوان وسیله ای برای گوش دادن به موسیقی استفاده کنید، این یعنی شما با مفهوم اولیه همه این موارد آشنا شده اید.

فرقی نمی کند که چه مدلی انتخاب کنید؛ در هر صورت شما برای گوش دادن به فایل های صوتی یا دیدن فیلم باید از هدفون، هدست یا ایربادهایی استفاده کنید که با مدل گوشی تان سازگار باشند. برای اینکه راحت تر با مفهوم هدفون، هدست و ایرباد آشنا شوید یادتان باشد که هدفون به یک جفت گوشی با هدبند گفته می شود، هدست یک جفت گوشی با میکروفون است و ایرباد هم گوشی هایی هستند که داخل مجرای گوش قرار می گیرند. کلاس آموزش آواز آنلاین

به این ترتیب اوضاع برایتان راحت تر می شود و به سادگی می توانید همه آنها را از هم تفکیک کنید. شاید این توصیفات به نظرتان خنده دار برسند، ولی اتفاقا استفاده از آنها باعث می شود اشتباهاتی که ممکن است موقع صحبت درباره هدفون، هدست و ایرباد پیش بیاید گرفته شود.

دلیل این مساله هم ساده است: هیچ قانون کلی و خاصی برای فهرست بندی این دستگاه های صوتی وجود ندارد که لازم باشد همه به آن پایبند باشند. مثلا ممکن است یک نفر بگوید “هدفون” و دیگران چندین برداشت مختلف از آن داشته باشند؛ یکی فکر کند که منظورش هدفونیست که روی گوش قرار می گیرد و نفر بعدی تصور کند که منظور گوینده همان هدفون هاییست که داخل کانال گوش می گذارند. حتی ممکن است تصور سومی هم وجود داشته باشد و ما از آن بیخبر باشیم!

برای همین ما تصمیم گرفتیم که در مطلب امروزمان شما را با اصطلاحات رایج هدفون، هدست و ایرباد آشنا کنیم. همانطور که گفتیم هیچ قانون خاص و مشخصی برای نامگذاری این نوع دستگاهها وجود ندارد ولی با این حال خوب است که با ویژگی های هر کدام از آنها آشنا شوید. خیلی خب! مقدمه چینی کافیست. بیایید سر اصل مطلب برویم!

1- هدفون (Headphones)

اصلی ترین اصطلاح امروز ما که بقیه از آن سرچشمه می گیرند هدفون است. این اصطلاح تقریباً برای اشاره به هر نوع دستگاهی استفاده می شود که یک جفت گوشی دارد و این گوشی ها با یک هد بند یا سربند به هم متصل شده اند. موقع استفاده از هدفون، قسمت بالایی آن یا همان هدبند در بالای سر شما قرار می گیرد. علاوه بر این، همانطور که گفتیم سایر ابزارهایی که امروز معرفی شان می کنیم هم نوعی هدفون هستند. در واقع کلمه “هدفون” را می توان برای همه آنها به کار برد.

هدفون ها از نظر نحوه قرار گیری روی گوش به دو دسته تقسیم می شوند:

    هدفون روی گوشی (On-ear headphones)
    هدفون دور گوشی (Over-ear headphones)

هدفون های روی گوشی هدفون هایی هستند که بالشتک های آنها مستقیماً روی گوش شما قرار می گیرند. این مساله باعث می شود گوشی هدفون کوچکتر باشد و به نوبه خود به کاهش وزن هدفون و مناسب تر شدن آن برای استفاده در فضای باز کمک می کند.

البته این اتفاق از طرفی هم باعث می شود که بالشتک ها گوشی های هدفون را سفت و محکم تر و با فشار بیشتری روی گوش شما نگه دارند که به لحاظ راحتی ویژگی خوب و مثبتی محسوب نمی شود. علاوه بر این، از آنجایی که هدفون های روی گوشی صدا را مستقیما وارد مجرای گوش شما می کنند، ممکن است محدوده صدای پخش شده شان کنترل شده باشد تا به گوش آسیبی نرسد.

هدفون های دور گوشی بر عکس هدفون های روی گوشی بالشتک ها و گوشی های بزرگتری دارند، به طوری که در کل هدفون روی گوش خارجی شما و در اصطلاح دور گوشتان قرار می گیرد. این مساله به نوبه خود باعث احساس راحتی بیشتر موقع استفاده از هدفون می شود. از آنجایی که این نوع هدفون به گوش ها فشار زیادی وارد نمی کنند، استفاده از آن برای مدت طولانی مناسبتر است. علاوه بر این، هدفون های دور گوشی به لطف گوشی های بزرگترشان گستره صدای بیشتری هم دارند.

به طور کلی چون هدفون های دور گوشی هم راحتی بیشتری به ارمغان می آورند و هم صدای بلندتری دارند، اکثر افراد این نوع هدفون را به هدفون های رو گوشی ترجیح می دهند. ولی چون هدفون های دور گوشی بزرگ هستند، معمولا در خارج از خانه کمتر از آنها استفاده می شود.

2- هدست (Headsets)

اگر معنای هدفون را کاملا فهمیده باشید، هیچ چیزی ساده تر از تعریف هدست برایتان وجود ندارد، چون هدست در واقع همان هدفون است با یک میکروفون داخلی! این میکروفون ممکن است چسبیده به هدست یا جداشدنی باشد ، ثابت باشد یا متحرک، خم شونده باشد یا خیلی موارد دیگر. در هر صورت نکته مهم این است که اگر میکروفون دارد، پس هدست است! (مگر اینکه ایربادی باشد که میکروفون دارد، چون ایربادها ویژگی های مخصوص خودشان را دارند که در ادامه در موردشان صحبت می کنیم).

از آنجایی که اضافه کردن میکروفون به هدست باعث می شود در مقایسه با هدفون نتوان از آن بیرون از خانه زیاد استفاده کرد، معمولا هدست ها به صورت هدفون های دور گوشی با میکروفون ساخته می شوند ولی اگر دنبال هدستی هستید که روی گوشی باشد نگران نباشید، از این مدل ها هم در بازار پیدا می شوند.

هدست ها ویژگی ها و قابلیت هایی دارند که هم برایتان راحتی به همراه می آورند و هم استاندارد و کم ضرر هستند. البته هدفون هایی که کیفیت صوتی پایین تری دارند هم با قیمت ارزانتر در بازار پیدا می شوند، ولی از آنجایی که هدست ها هم هدفون هستند و هم میکروفون دارند، مسلما کیفیت یک هدست یک میلیونی نسبت به یک هدفون با همین قیمت پایین تر است. به همین دلیل ما خرید هدست را به کاربرانی توصیه می کنیم که واقعا به میکروفون آن نیاز دارند و با آن کار می کنند.

3- ایرباد (Earbuds)

در نهایت به ایرباد می رسیم! ایربادها دستگاه های کوچکی هستند که مستقیماً وارد مجرای گوش می شوند و کوچکترین گوشی ها را دارند و بین مدلهای گفته شده، کمترین میزان صدا را به گوش می رسانند. اما سبک و کم وزن بودن آنها و قابل حمل بودنشان این موارد را جبران می کند.

علاوه بر این، ایرباد از نظر استفاده موقع حرکت حرف اول را می زند و برای همین مورد علاقه کسانیست که می خواهند موقع ورزش کردن یا رفت و آمد موسیقی گوش کنند. پیدا کردن ایربادی که مناسب شما باشد خیلی مهم است اما گاهی اوقات به همین راحتی ها نمی شود ایرباد مناسب را پیدا کرد.

برای بعضی ها، ایرباد بهترین چیزیست که می توانند داشته باشند ولی برخی افراد هم حتی با شنیدن اسمش گوش درد می گیرند! با اینکه ایرباد از نظر کیفیت با هدفون و هدست برابر نیست، اما هنوز هم به طیف گسترده ای از افراد خدمات ارائه می کند و بسیاری از آن راضی اند.

سه نوع ایرباد وجود دارد:

    با سیم
    بی سیم
    کاملا بی سیم

انواع مختلف هدفون

در بخش های قبلی توضیح دادیم که هدفون روی گوشی و دور گوشی، هدست و ایرباد چیست. هدفون ها نوع دیگری هم دارند که به آنها هدفون داخل گوشی (in-ear headphones) گفته می شوند. هدفون داخل گوشی در واقع همان ایرباد است. پس اگر جایی اسم هدفون تو گوشی یا داخل گوشی را شنیدید بدانید که منظور همان ایرباد است.

همانطور که قبلا هم گفتیم، به هدست و ایرباد هدفون هم گفته می شود. حالا بیایید ببینیم هدفون چه انواعی دارد و چه تفاوت هایی با هم دارند.
هدفون پشت بسته (Closed-Back) و هدفون پشت باز (Open-Back)

هدفون یا هدست ممکن است پشت بسته یا پشت باز باشد که در ادامه آنها را با هم مقایسه می کنیم:

    هدفون پشت بسته: این نوع هدفون ها طوری ساخته می شوند که سطح بیرونی شان کاملا از همه طرف بسته است و صدایی که از آنها پخش می شود فقط به گوش شما می رسد و هوا و صدا از هدفون خارج نمی شود.
    هدفون پشت باز: این نوع هدفون دارای شیارها و حفره هاییست که صدا و هوا از آنها عبور می کنند. در نتیجه بخشی از صدا از هدفون خارج می شود.

هر دو نوع هدفون معایب و مزایای خاص خودشان را دارند. مزیت هدفون پشت باز در این است که به شما امکان می دهد بتوانید صداهای دیگر را هم بشنوید. این مساله به خصوص برای کسانی که موقع استفاده از هدفون صحبت می کنند خیلی مفید است. مثلا گیمرها از هدفون پشت باز استفاده می کنند چون این نوع هدفون صدا را به شکلی وسیع و فراگیر به گوش می رسانند و دیگر لازم نیست موقع بازی کردن فریاد زد!

علاوه بر این، هدفون های پشت باز برای کسانی که می خواهند صدای اطراف را هم بشنوند بسیار مناسب است. مثلا اگر می خواهید موقع گوش دادن به موسیقی صدای زنگ در خانه یا گوشی تان را هم بشنوید هدفون پشت باز گزینه مناسب شماست. آخرین نکته درباره این نوع هدفون قابلیت تهویه هوای آن است که به خاطر وجود حفره ها و شیارها هوا در آن جریان پیدا می کند.

هدفون های پشت بسته به عنوان یک عایق صدا عمل می کنند. اگر دنبال هدفونی هستید که صدای موسیقی را بیشتر و بلندتر به گوشتان برساند و صدای اطراف را کاهش بدهد پس باید از هدفون پشت بسته استفاده کنید. اگر عادت دارید در مترو یا جاهای شلوغ موزیک گوش کنید بهتر است هدفون پشت بسته را انتخاب کنید چون هدفون های پشت باز سر و صدای اطراف را به گوشتان می رسانند.

علاوه بر این، بیس یا همان نوع صدا در هدفون های پشت بسته بهتر است چون این نوع هدفون تمام صدا را مستقیما به گوش شما می رساند. نقطه ضعف اصلی هدفون های پشت بسته به جز صدای صحنه (soundstage) این است که چون تهویه ندارند بیش از حد گرم می شوند.

انتخاب هدفون پشت بسته یا پشت باز به نوع استفاده شما از هدفون بستگی دارد و گاهی اوقات خرید یک هدفون خوب و مناسب به اندازه خرید یک گوشی خوب اهمیت پیدا می کند.

Top