دستگاه بلوک زنی اتوماتیک   قیمت دیگ بخار 500 کیلویی

تفاوت پلی بک با ضبط صدا در چیست؟

تفاوت پلی بک با ضبط صدا در چیست؟

بخش مهمی از صدای ضبط شده، حجم یا Volume است. هنگام ضبط صدا، توجه به تفاوت حجم و رسایی صدای در حال ضبط و صدای پلی بک بسیار با اهمیت است. این دو سطح حجم دقیقا چه هستند؟ چه تاثیری روی صدای ضبط شده دارند؟ آن ادامه بررسی خواهیم کرد! کلاس آموزش آواز در تهران

حجم ضبط چیست؟

حجم صدای در حال ضبط یا recording volume دامنه صدایی است که فرد برای ضبط صدا بر اساس آن عمل می کند. برای درک بهتر زمانی را به یاد بیاورید که می‌خواهید صدایی را روی کامپیوتر تان ضبط کنید. شما می توانید میزان حجمی صدایی که می خواهید ثبت کنید را در نوار ابزار Mixer انتخاب کنید.
بهترین آموزشگاه در اصفهان
هر سیستم عامل کامپیوتری این قابلیت را دارد . که معمولا با نماد میکروفون نمایش داده شده است.

حجم صدای در حال ضبط یک نوار لغزنده یا اسلایدر مخصوص دارد . شما باید سطح صدای جمع شونده را در این نوار لغزنده تنظیم کنید.

این نوار لغزنده می تواند سطح صدای دستگاه ضبط که می تواند سطح صدای بلند ورودی یا سطح صدای کم ورودی باشد را کنترل کند.

حجم صدای پلی بک چه قدر است؟

حجم صدای پلی بک یا Playback volume ابزاری است که به شما کمک می کند تا حجم صدای پلی بک را کنترل کنید. این قابلیت، مستقیما بلندی صدایی که قبلا ضبط کرده اید و در حال حاضر در خروجی پخش می شود را تنظیم می کند. آهنگساز و تنظیم کننده در اصفهان

هر کامپیوتر یا دستگاه پخش صوتی الکترونیکی یک گزینه برای حجم صدای پلی بک دارد. با این که آن ها طرح های مختلفی دارند، اما هدف اصلی شان تنظیم میزان صدای منتشر شده است.

نوار لغزنده مخصوص حجم صدای پلی بک ، نمادی مخصوص همین کار دارد. می توانید بلندی صدای در حال پخش را از طریق این نوار لغزنده کنترل کنید. معمولا هم نماد آن یک بلندگوی پخش صدا است.

با این حال، شما باید یک چیز را درک کنید. نوار لغزنده حجم صدای پلی بک نمی تواند روی میزان میکس کردن صدا تأثیر بگذارد. بنابراین روی سطح صدای خروجی هم تاثیری ندارد.

هنگامی که صدا را در ریه ساخته و پرداخته می کنید ، این نوار لغزنده پلی بک تاثیرش را از دست می دهد و به هیچ وجه نمی تواند موثر باشد.

حجم صدای ضبط یا پلی بک،کدام یک مهم تر است؟

پاسخ به این سوال دشوار است. هر دوی این ها برای یک آهنگ صوتی ضبط شده اهمیت دارند . با این حال، حجم صدای ضبط کمی حساس و مهم تر خواهد بود.

برای روشن تر شدن این موضوع ، بیایید با هم این دو را تحلیل کنیم!

1-اهمیت حجم صدای ضبط

ضبط زمانی انجام می شود که ورودی صوتی داشته باشیم. این که صدا کامل باشد یا نه، بستگی به نحوه ضبط صدای اصلی دارد.

اولین مرحله ضبط صدا بسیار مهم است و مستقیما روی خروجی صدا تأثیر می گذارد.

اگر صدای ورودی مخدوش شود ، داشتن یک پلی بک عالی هم کار آسانی نخواهد بود.

علاوه بر این، زمانی که صدا بلند و واضح باشد ، صدای ضبط شده هم دقیق تر خواهد بود.

حجم صدای در حال ضبط هم مهم است و میزان بلندی یا پایین بودن صدای ضبط شده را مشخص می کند. در این مرحله باید صدا را به درستی تنظیم کنید.

اگر حجم صدای تان خیلی پایین باشد و ضبط کنید، صدای خروجی به سختی شنیده می شود. اما وقتی هم صدا خیلی بلند باشد ، صدا از شکل طبیعی اش خارج می شود.

2-اهمیت حجم صدای پلی بک

میزان صدای پلی بک تعیین می کند که شنوندگان موقع پخش صدای ضبط شده چه چیزی را بشنوند . این بخش است که نتیجه تمام تلاش هایی که قبلا انجام داده اید را نشان می دهد.

میزان صدای پلی بک روی سطح و یکنواختی یا Level صدای خروجی تأثیر نمی گذارد بلکه فقط بر میزان صدای خروجی تأثیر می گذارد. بنابراین هنگامی که خروجی تغییر می کند، باید سطح پلی بک را تنظیم کنید، نه میزان صدای آن را.

میزان یک نواختی پلی بک فقط بلندی و پایین بودن صدای خروجی را تعیین می کند . اگر صدا کم باشد، صدا خفیف خواهد بود. اگر صدا زیاد باشد، صدا بلندتر می شود.

به طور خلاصه، اثر حجم صدای پلی بک بر روی صدا فقط مانع از بلندی صدا خواهد شد و هیچ تاثیر اضافی بر روی آن نمی گذارد.

چه طور حجم صدای ضبط و پلی بک را به درستی تنظیم کنیم؟

معمولا حجم صدای در حال ضبط یا پلی بک را از طریق لغزنده های مخصوص هر کدام تنظیم می کنیم. با این حال، این کار به تنظیم صدای درست برای هر خروجی یا ورودی کمکی نمی کند.

اگر برای ضبط به سطح صدایی با دقت بالایی نیاز باشد، باید آن را با دقت تنظیم کنیم . اما اسلایدر های نوار ابزار ارقام دقیقی ندارند. این مسئله تنظیم سطح صدا بر اساس مقدار مورد نظرتان را بسیار دشوار می کند.

اما نگران نباشید! ما یک راه حل برای تان داریم.

روی نوار لغزنده حجم صدا پلی بک یا نوار لغزنده ضبط دو بار کلیک کنید. در این مرحله، یک پنجره انتشار یا Release window ظاهر می شود.

با وارد کردن یک عدد در کادر بالا می توانید میزان حجم صدا را با بیشترین دقت تغییر دهید . چند مونتاژ کننده های میانبر هم وجود دارند که کمک می کنند این دو پنجره ابزار سریع تر ظاهر شوند.

سوالات متداول

1- اگر صدای ورودی ام هیچ وقت شکل طبیعی نداشته باشد ، چه کار باید بکنم؟

بهتر است روی حجم صدای ضبط دو بار کلیک کنید . سطح صدای ضبط شما ممکن است خیلی بالا باشد. لغزنده ضبط صدا را پایین بکشید تا صدا به شکل طبیعی اش در بیاید.

2-اگر صدای پلی بک کمتر از صدای ضبط باشد، چه کار باید بکنم؟

افراد زیادی هستند که مشکل شما را دارند. یک ترفند ساده برای انجام این کار این است که تیک گزینه Independent Monitoring Level را بردارید.

برای این کار باید ابتدا به Preferences و Audio بروید ، سپس تیک “Independent Monitoring Level” را بردارید. پس از اتمام کار ، برگردید و صدای ضبط شده و پلی بک تان را بررسی کنید.

3- من تازه با Audacity کار می کنم. آیا گزینه ای برای کنترل چرخش یا تعادل صدا برای دستگاه های پلی بک وجود دارد؟

تا آنجا که می دانیم در Audacity هیچ گزینه ای برای کنترل چرخش یا تعادلی برای دستگاه های پلی بک وجود ندارد. اما اگر می‌خواهید تعادل صدا را تنظیم یا کنترل کنید ، پس از راه‌ اندازی Audacity از کنترل ‌های سیستم صوتی استفاده کنید.

Top