مدت زمان یادگیری آواز چقدر طول می کشد؟

مدت زمان یادگیری آواز چقدر طول می کشد؟

اکثر هنرجویانی که در آموزشگاه موسیقی همنوا ثبت نام می کنند  همواره این سوال را می پرسند که مدت زمان یادگیری آواز چقدر است؟چه مدت زمان طول می کشد تا خواننده شویم؟ و سوالاتی از این قبیل، پاسخ این سوال کاملا نسبی است و به موارد متعددی بستگی دارد.ما در این پست راجع به آن صحبت خواهیم کرد.
آموزش آواز سنتی در تهران
 
عوامل موثر در مدت زمان یادگیری آواز

۱-استعداد صدایی : همانطور که می دانید صدای هر کسی دارای وسعت،حجم ،رنگ و تنالیته مختلفی است. بنا براین فرضا کسی که دامنه صوتی کوتاه تری نسبت به دیگری دارد باید بیشتر تمرین کند و زمان بگذارد تا بتواند از عهده اجرای نتهای بالاتر برآید.

۲-گوش موسیقایی : بعضی از انسانها از گوش موسیقایی موسیقایی بهتری برخوردارند واین به آن معناست که به خوبی قادرند وقتی صدای نتی را می شنوند به خوبی همان صدای نت را بدون زیاد و کم ادا کنند. و به اصطلاح ژوست میخوانند. طبیعتا کسانی که از گوش موسیقی ضعیفتری برخوردارند باید بیشتر تمرین کنند و همچنین با ساز بخوانند و از کلاس های سلفژ استفاده کنند تا این مشکل برطرف شود.

۳-صداسازی:در آواز خوانی به تکنیک های بسیاری از جمله تحریر ها ،غلت ها ،پیچ ها ،کشش ها و فراز و فرود ها احتیاج است و این حاصل نمیشود مگر با تمرین زیاد. حتی اگر کسی دارای استعداد صدای بالایی باشد .و طبیعتا کسی که حنجره منقبض تری دارد برای دستیابی به این تکنیک ها باید زمان بیشتری را در نظر بگیرد

۴-آموزش ردیف آواز: یادگیری دستگاه های آوازی و ظرایف آن ،سبک شناسی ، مرکب خوانی و… زمان بسیار میخواهد.

۵-هدف:کسی که میپرسد چقدر زمان لازم است تا خواننده شوم؟ باید از وی پرسید میخواهی به چه سطحی از خوانندگی برسی؟. با توجه به نکات بالا یاد آور میشیوم که مدت زمان یادگیری آواز کاملا امری نسبی است. طرح آموزشگاه موسیقی همنوا برای آموزش آواز یک دوره آشنایی اولیه با دستگاه ها و تصنیف خوانی همراه با صداسازی است که در حدود ۶-۷ماه طول کشیده و هنرجو ضمن آشنایی مقدماتی با ردیف آوازی و صدا سازی و تغییر و رشدی که درخواندن خود احساس میکند ،هدف خود را تعیین میکند که آیا به این مقدار راضی است و یا میل به رسیدن به درجات بالاتری دارد.که در صورت تمایل به حرفه ای شدن باید آموزش و تمرین خود را به مدت چند سال ادامه دهد .

کلاس آموزش آواز سنتی در تهران

Top
لطفا امتیاز دهید: