آموزشگاه موسیقی در اصفهان     کلاس آموزش گیتار در اصفهان   گروه موسیقی در اصفهان

چند تکنیک ساده برای آواز خواندن بلند تر و تقویت صدا

چند تکنیک ساده برای آواز خواندن بلند تر و تقویت صدا

شاید از خود بپرسید که تکنیک های تقویت صدا در آواز خواندن چه کمکی می تواند به شما کند؟ در پاسخ به این سوال می توان اینگونه پاسخ داد که یک خواننده حرفه ای و خوب نیاز به یک لحن مناسب و واضح دارد. زیرا تماشاچیان زمانی از آهنگ شما لذت خواهند برد که با آهنگ شما ارتباط برقرار کنند و این ارتباط زمانی شکل می گیرد که آنها متوجه متن آهنگ شما شوند. پیشرفت صدا کار سختی نیست به شرط آنکه از افراد با تجربه در زمینه موسیقی کمک بگیرید و دست از تلاش برندارید. تمرین های تقویت صدا اغلب دارای دو قسمت مهم هستند یکی از این قسمت ها تقویت وضعیت بدن و قسمت دیگر کنترل تنفس است. شما با استفاده از تمرینات مختلف در این دو قسمت می توانید صدای خود را در هنگام آواز خواندن به راحتی کنترل کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از تمرین های ویژه برای تقویت صدا آشنا کنم. آموزش آواز در تهران
 
چند تکنیک ساده برای آواز خواندن بلند تر و تقویت صدا

تقویت صدا در آواز خواندن یکی از اساسی ترین ویژگی های یک خواننده است زیرا هیچ یک از علاقه مندان به موسیقی دوست ندارد صدای خواننده ای که ناهماهنگ و با لحن بدی است را گوش کند. بنابراین می توان گفت که یکی از مهمترین ویژگی یک خواننده حرفه ای این است که بتواند هنگام آواز خواندن لحن مناسب و خوبی داشته باشد. تقویت صدا در آواز خواندن می تواند به شما در داشتن یک لحن مناسب کمک زیادی کند. آموزشگاه موسیقی فردوس با ایجاد یک محیط کاملا حرفه ای می تواند برای یادگیری چند تکنیک برای تقویت صدا در آواز خواندن بسیار گزینه خوبی باشد. آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن اساتید برتر کشور در زمینه موسیقی می تواند هم خوانندگان مبتدی و هم خوانندگان حرفه ای را آموزش دهد. یکی از مزیت های یادگیری نکات تقویت صدا در آواز خواندن توسط اساتید آموزشگاه موسیقی فردوس این است که  شما می توانید با مخاطبین خود در هنگام آواز خواندن ارتباط بیشتری برقرار کنید زیرا هر چقدر لحن شما مناسب تر باشد علاقه مندان به موسیقی کلمات شما را بیشتر درک خواهند کرد. شما برای انجام تمرین های تقویت صدا در آواز خواندن به یک وضعیت بدنی مناسب و تمرکز بالا نیاز دارید.

تقویت صدا در آواز خواندن چگونه است؟

همانطور که گفته شد برای پیشرفت صدا تمرین های متفاوتی وجود دارد و همچنین شما برای تقویت صدا در آواز خواندن به تمرین ها و تکنیک های بدنی مناسب و همچنین به تمرین های کنترل آواز نیاز دارید. این تمرین ها تنها برای افراد مبتدی یا تازه وارد به حرفه خوانندگی نیست، بلکه خوانندگان حرفه ای نیز برای سالم نگه داشتن صدای خود و همچنین وضعیت بدنی مناسب به این تمرینات نیاز دارند. در ادامه می خواهم شما را با برخی از این تمرینات آشنا کنم.

تمرین برای وضعیت بدنی مناسب

یکی از تمرین های مناسب برای تقویت صدا در آواز خواندن گرم کردن یا تریل زبان است. شما می توانید با تمرین های زبان تنش را تا حدودی از بین ببرید. برای انجام این تمرین تقویت صدا در آواز خواندن شما می توانید دهان خود را باز کنید و زبان خود را روی سقف دهان قرار دهید و به آرامی با نوک زبان پشت دندان های فک پایین را لمس کنید به همین راحتی می توانید زبان خود را تریل کنید. اگر زبان پر از تنش باشد و در موقعیت نادرستی قرار بگیرد در هنگام آواز خواندن باعث می شود تن صدای شما کاهش بیابد، و شما مجبورید با صدای گلوی خود آواز بخوانید. یک زبان فاقد از تنش به شما این امکان را می دهد تا تن صدای شما آزاد شود و صدای شما کاملا واضح به گوش تماشاچیان برسد. بنابراین یکی از مهمترین تمرین های که باید برای تقویت صدا در آواز خواندن انجام شود، رفع تنش زبان یا تریل زبان است.

با خواندن آهنگ های که گام بلند دارند، جریان نفس خود را کنترل کنید.

پس از اینکه زبان و لب های خود را تریل کردید. یک نت پایین را بخوانید سپس سعی کنید نت های بالا را با افزایش میزان صدای خود بخوانید. این تمرین به شما برای تقویت صدا در آواز خواندن کمک زیادی می کند. این تمرین به این صورت است که با یک نت پایین آغاز می شود و سپس به نتهای بالا می رسند و در نهایت به نتهای پایین بر می گردند. این تمرین به شما کمک می کند تا گام های  آهنگ را به درستی بخوانید و در عین حال کنترل نفس خود را نیز تقویت کنید. بنابراین این تمرین یک تیر با دو نشان است زیرا هم به تقویت صدا در آواز خواندن و هم به کنترل نفس کمک می کند.

حالت چانه در هنگام آواز خواندن

حفظ حالت چانه  بسیار در تقویت صدا در آواز خواندن موثر است. زمانی که می خواهید آواز بخوانید چانه های خود را به اندازه 5/2 سانتی متر (1 اینچ) به سمت قفسه سینه و پایین نگه دارید زمانی که می خواهید نتهای بلند را اجرا کنید به صورت طبیعی چانه های شما تمایل دارد به سمت بالا حرکت کند سعی کنید از این کار جلوگیری کنید زیرا حرکت چانه به سمت بالا در دراز مدت سبب مشکلات صوتی می شود. برای جلوگیری از مشکلات صوتی و همچنین تقویت صدا در آواز خواندن بهتر است چانه های خود را در همان وضعیت 1 اینچ به سمت قفسه سینه محکم نگه دارید. برای انجام هر چه بهتر تمرین چانه بهتر است از یک آینه کمک بگیرید.

فضای داخلی دهان

فضای داخلی زبان در صدای شما تاثیر دارد هر چقدر از این فضا بهتر استفاده کنید شما صدای واضح تری خواهید داشت. بنابراین فضای داخلی دهان یکی از تمرین های مهم برای تقویت صدا در آواز خواندن است. قسمت عقب دهان به شما این امکان را خواهد تا در هنگام خواندن نتهای بلند راحت تر عمل کنید و لحن بهتری را داشته باشید. برای انجام این تمرین می توانید مانند خمیازه کشیدن یا خندیدن عمل کنید.

لرزش صورت

زمانی شما می توانید بگویید، تمرینات مناسبی برای تقویت صدا در آواز خواندن داشته اید که توانسته باشید لرزش را در سر، صورت و لب های خود احساس کنید. اگر در هنگام آواز خواندن این لرزش ها را احساس کنید به این معنی است که شما توانسته اید به یک لحن واضح و یک صدای قدرتمند دست پیدا کنید. ارتعاشات و لرزش های صورت شما سبب می شود تا بدون فشار زیاد به تارهای صوتی تان بتوانید یک صدای مناسب و قوی ایجاد کنید. اگر هنگام آواز خواندن لرزشی را در صورت خود احساس نمی کنید همچنان به تمرینات تقویت صدا در آواز خواندن ادامه دهید و تمرین های زبان و چانه را بیشتر انجام دهید. شما برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید می توانید سر خود را نیز در هنگام آواز خواندن از طرفی به طرف دیگر تکان دهید.

کنترل آواز های خود

کنترل تنفس یکی از تمرین های ویژه برای تقویت صدا در آواز خواندن است که شما با استفاده از این تمرین می توانید از دیافراگم نفس بکشید و دیگر از قفسه سینه برای نفس کشیدن استفاده نکنید. زمانی که شما از دیافراگم نفس می کشید در هنگام عملیات دم شکم شما منبسط می شود و در هنگام بازدم عضلات شکم شما منقبض می شوند. تنفس از طریق دیافراگم سبب می شود تا در هنگام آواز خواندن صدای شما در معرض تنش کمتری باشد. تنفس از دیافراگم همچنین این امکان را به خوانندگان می دهد تا در هنگام اجرای نتهای بلند نفس بیشتری را داشته باشند. در حقیقت دیافراگم هوایی را نگه نمی دارد و منظور از تنفس دیافراگم نحوه حرکت و واکنش دیافراگم و همچنین تنفس کنترل شده است. بنابراین تمرین تنفس صحیح و کنترل شده بسیار می تواند برای تقویت صدا در آواز خواندن موثر باشد.

استفاده از تمرین های Solfege

سعی کنید دامنه صدای خود را محک بزنید تا شاهد لحن و وضوح صدای خود باشید. اگر از تمرین های Solfege استفاده کنید بسیار راحت تر می توانید یک لحن واضح و زیبا را بدست بیاورید. به عنوان مثال شما می توانید از Do، Re، Mi، Fa، Sol، La، Ti و  Do شما همچنین می توانید از «Ahh» نیز برای آواز خواندن استفاده کنید. در هنگام این تمرین حتما از گام های بلند و گام های کوتاه یادداشت بردارید زیرا این کار به شما برای تقویت صدا در آواز خواندن کمک زیادی می کند. سعی کنید روزانه 5 الی 10 دقیقه برای تمرین های Solfege وقت بگذارید.

Top