تن صدا چیست؟

تن صدا چیست؟

انسان در گلوی خود دارای تارهای صوتی است و به همین دلیل، امکان تولید صدا برای او، کار سخت و دشواری نیست. انسان با تارهای صوتی خود می‌تواند بخواند، فریاد بزند، گریه کند و آوازهای دل انگیز بخواند. بی شک، افرادی که شغل خوانندگی را انتخاب می‌کنند، موقعیت شغلی خود را مرهون تارهای صوتی خود هستند. به بیانی ساده تر، صدای انسان از صوت ساخته شده است که تارهای صوتی نقش موثری در تولید آن دارند. آواری دمی نام دیگر تارهای صوتی است و صحبت کردن روزانه هر روزمان با ارتعاش تارهای صوتی‌مان انجام می‌دهیم. درست است که تارهای صوتی وسعت آن‌چنانی ندارند، اما کاربرد پذیری آن‌ها ما را وادار کرده تا همواره مراقب سلامتی تارهای صوتی گلوی‌مان باشیم.
آواز سنتی
شروع ساختن صدای انسان با تارهای صوتی صورت می‌گیرد، اما ادامه روند تولید صدا به ریه، تارهای صوتی حنجره هر فرد و مفاصل باز می‌گردد. در واقع ریه باید بتواند جریان هوای لازم را برای ارتعاش و به صدا در آمدن تارهای صوتی را به حرکت درآورد. هنگامی پالس‌های حاصل از حنجره قابل شنیدن هستند که ریه بتواند هوای لازم برای تولید صدا از یک منبع خوب را تامین کند. در ادامه مسیر، عضلات قوی حنجره این توانایی را دارند تا با تغییراتی که در طول و تنش تارهای صوتی ایجاد می‌کنند، تن صدایی شما تنظیم شود و به گوش سایر افراد برسد.

همان‌طور که گفتیم، بخش‌هایی از دستگاه صوتی که در بخش بالایی حنجره قرار دارند، در تولید و نشر صدای نشئت گرفته از حنجره تاثیر دارند. زبان، کام، لب‌ها و گونه افراد، همان بخش مفاصلی هستند که در پاراگراف پیش ذکر کردیم. در حقیقت، این اعضا به عنوان فیلتر کننده صدای حاصل شده از حنجره شناخته می‌شوند. تضعیف یا تقویت جریان هوای حنجره با مشارکت مفاصل امکان پذیر می‌باشد. هنگامی که تارهای صوتی با مفاصل ترکیب می‌شوند، تولید آرایه‌های بسیار پیچیده ممکن خواهد بود. نا گفته نماند که تن همان لحن صدای آدمی است. تن صدای انسان نشان دهنده احساسات متفاوت وی می‌باشد. خشم، شادی و تعجب در تن صداهای انسان به خوبی قابل تشخیص است. به احتمال زیاد بارها پیش آمده که با حرف زدن فرد مقابل‌تان، متوجه شده باشید که احساس او چگونه بوده است. به همین دلیل، تن خواننده موسیقی‌هایی که می‌شنویم در شکل گیری و ایجاد حس‌های درونی ما موثر واقع می‌شوند.آموزش آواز سنتی

تن صدا در خوانندگی

نه تنها تن صدا در خوانندگی تاثیر گذار است، بلکه سخنرانان هم باید نسبت به تن صدایی که دارند، مراقبت کنند. تن صدا در بر قراری ارتباط پر شور و عمیق یا رفتارهای نشئت گرفته از عصبانیت موثر می‌باشد. تن صدا همان چیزی است که احساس درونی ما را در محیط خارجی نشان می‌دهد. همچنین، تن صدا باعث می‌شود تا دیگران درباره احساسی که نسبت به خواندن شعر موسیقی دارید، نظر بدهند.

اکنون فکر کنید که شغل شما خوانندگی است. آیا وجه تمایزی به تن صدای شما و سایر خوانندگان وجود دارد؟ مخاطبان شما قادر هستند تا به آسانی صدای شما را از سایر خوانندگان در یک نوع حوزه موسیقی تشخیص بدهند؟ درست است، تن صدای شما در خوانندگی سبب ایجاد وجه تمایز در بین سایر خوانندگان هم نوع شما می‌شود. علاوه بر این، با تقویت تن صدایی خود می‌توانید تک تک روحیاتی که دارید، به شنوندگان موسیقی‌های خود نشان دهید و احساسات آن‌ها را برانگیزید. به عبارت دیگر، تن صدایی یک خواننده نشان دهنده احساست و شخصیت درون او است. در ادامه به طور خلاصه چندین راهکار برای تقویت تن صدایی یک خواننده ارائه می‌دهیم. البته در رابطه با تقویت صدای خواننده در مقاله دیگری، به طور کامل صحبت کرده ایم و در این‌جا نکات را بصورت کلیدی بازگو می‌کنیم.

راهکار برای تقویت تن صدای خواننده‌ها:

    به فرد سخن‌ور و افرادی که مدام سخنرانی می‌کنند، به خوبی گوش کنید.
    حنجره‌تان را قوی کنید.
    تمرینات لازم برای پر حجم کردن صدا را بطور مکرر انجام بدهید.
    برخی از خوراکی‌ها به بهبود تن صدایی شما کمک می‌کنند. (تاثیرات آن‌ها را دست کم نگیرید!)
    حواس‌تان به آب بدن باشد. (نباید آب بدن‌تان کم باشد.)
    از خوردن غذاهای سنگین بپرهیزید!
    برنامه غذایی خود را ناگهانی و از پیش تعیین شده، تغییر ندهید.
    یک خواننده با تن صدایی فوق‌العاده، سیگار نمی‌کشد.
    آب نمک قرقره کردن برای یک خواننده توصیه نمی‌شود.
    برای کارکرد بهتر ارگان‌های بدن لازم است تا در ابتدای صبح اولین چیزی که میل می‌کنید، آب سالم و ولرم باشد. (خوردن آب برای یک خواننده در طول روز از اولویت‌های او برای افزایش سلامتی خود است.)

کلاس آموزش آواز سنتی در تهران

Top
لطفا امتیاز دهید: