فواید پخش موسیقی در خواب

فواید پخش موسیقی در خواب

تعجب نکنید؛ پخش موسیقی هنگام خواب یا روشن بودن یک شمع معطر در اتاق می تواند کمک کند تا چیزهایی که در طول روز یاد گرفته اید  را به خاطر بسپارید.

محققان دریافته اند افراد در صورتی که در هنگام خواب در حال گوش دادن به یک موسیقی یا صوت، یک شیء را در جایی قرار دهند بعدا خیلی راحت تر می توانند جای آن شیء را به خاطر بیاورند. علاوه بر این وقتی فردی در حال یادگیری یک زبان خارجی است می تواند در هنگام خواب با پخش صوتی از کلماتی که به تازگی آموخته، مهارت یادگیری خود را تقویت کند.

در ادامه به برخی از مهارت هایی که به گفته محققان در هنگام خواب و با پخش موسیقی قابل یادگیری و تقویت هستند، اشاره می کنیم:
آموزش آواز در تهران

یادگیری کلمات خارجی

در یک آزمایش جدید محققان با چند عبارت ساده شروع به آموزش زبان هلندی به چند آلمانی زبان کردند. آنها سپس وقتی این افراد در خواب بودند صوتی را از برخی کلمات جدیدی که به آنها یاد داده بودند پخش کردند. این کار بدون اطلاع این افراد انجام شد. مشخص شد این افراد کلماتی را که صوت آنها در هنگام خواب پخش شد در مقایسه با کلماتی که صوت آنها پخش نشده بود، بهتر به خاطر آورده و بعدها بهتر ترجمه کردند. کارشناسان پس از این برای اینکه مطمئن شوند تقویت این مهارت به خواب ارتباط دارد و تنها به مهارت شنیداری افراد بستگی ندارد، گروه دیگری را انتخاب کردند که این گروه در هنگام قدم زدن به کلمات هلندی گوش فرا دادند. پس از این مشخص شد این افراد نتوانستند به خوبی گروهی که در خواب کلمات را شنیده بودند واژه ها را به خاطر بیاورند.

اما دلیل این مساله چیست؟ محتمل ترین پاسخ به این سوال به خواب مغزی ارتباط دارد که در این هنگام فعالیت های آن برای مدت مشخصی در هنگام شب کند می شود. در طول این بازه زمانی و کند شدن فعالیت، مغز شدیدا مشغول انتقال حافظه کوتاه مدت از بخش حافظه موقت به بخش جلوی مغز است که اطلاعات در این بخش به عنوان حافظه بلندمدت ثبت می شوند. محققان با مطالعه امواج مغزی زبان آموزان آلمانی دریافتند آنهایی که در هنگام خواب به کلمات خارجی گوش می دهند، در طول شب فعالیت امواج مغزی شان کند می شود و در نهایت هرچه امواج مغزی کند شوند یادآوری کلمات جدید بهتر خواهد بود.

افزایش مهارت یادگیری موسیقی

یافته های محققان تنها به صوت کلمات محدود نمی شود بلکه موسیقی هم می تواند از این شیوه بهره مند شود. متخصصان به تازگی با کمک یک شیوه که از یک بازی معروف آن را قرض گرفته اند به گروهی از افراد نواختن گیتار را یاد دادند. سپس آنها به خواب رفتند و بدون اینکه در جریان باشند برای گروهی از آنها همان ملودی ها را که در بیداری یاد گرفته بودند در خواب پخش کردند. افرادی که این ملودی ها را در هنگام خواب شنیده بودند، پس از بیداری بهتر از افرادی که در خواب ملودی ها را نشنیده بودند، آنها را نواختند.

کلاس آموزش آواز در تهران

Top
لطفا امتیاز دهید: