چگونه صدا را برای آواز خواندن تقویت کنیم؟

چگونه صدا را برای آواز خواندن تقویت کنیم؟
تقویت صدا برای آواز خواندن

تقویت صدا برای آواز خواندن نیاز به تمرین و پشتکار طولانی مدت دارد و برای بعضی افراد یکی از مراحل دشوار کار است. داشتن صدای خوب آرزوی هر خواننده است. اکثر خوانندگان حرفه ای به کلاس های آواز رفته اند. اما اگر برای شما پرداخت هزینه کلاس سخت است یا به معلم آواز دسترسی ندارید. در این مطلب چند تکنیک های خوانندگی را به شما یاد می دهیم تا صدای خود را تقویت کنیم.
 
کوتاه کردن آکوردهای صوتی

یکی از راههای تقویت صدا برای آواز خواندن کوتاه کردن آکوردهای صوتی است. آکوردهای صوتی کوتاه به این معنی است که شما نتوانید به اندازه کافی بلند بخوانید. برای خواندن اوج در یک آواز سعی کنید حالت فریاد و داد نداشته باشد و بلند و لطیف آواز بخوانید. پس صدای خود را کنترل نمایید.

 
نوشیدن یک لیوان آب (یخ نباشد) یا چای نسبتا گرم

خوردن یک لیوان آب نسبتا سرد و یا چای گرم بر تارهای صوتی اثر مثبتی می گذرد و به تقویت صدا کمک می کند. از خوردن آب یخ، نوشیدنی، شیر و.. پرهیز کنید زیرا قندها و لاکتوز شیر باعث ایجاد خلط و مخاط در گلو می شود.
 
تمرین نفس کشیدن درست

تمرین نفس کشیدن در هنگام خوانندگی یکی از تقویت صدا در آواز خواندن می باشد. خوانندگان حرفه ای نفس های خود را بین نت و در جاهای که فاصله هست می کشند. اگر نت های آواز شما علائم و فاصله ندارد با استفاده از اینترنت فاصله های نت را پیدا کنید. شما باید به خوبی یاد بگیرید بدون اینکه هول شوید و بدون نفس نفس زدن یا بیرون زدن هوا در بین نت ها نفس بکشید.
آموزش آواز سنتی در تهران
تمرین رهاسازی صدا

اگر صدای شما در گلو خفه باشد یا خشن و گرفته باشد، مخاطب شما علاقه اش را به شنیدن صدایتان از دست می دهد. تمرینات رهاسازی صدا باعث می شود با اعتمادبنفس بالاتر و کنترل بیشتر، با صدایی متعادل مخاطب را به سمت خودتان جذب کنید:.

ضبط کردن صدا

در هنگام آواز خواندن صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش دهید. تلاش کنید به دور از حق به جانب گرفتن خود و بعد از شنیدن صدای آواز اشکالات در خواندن نت یا آکورد های صوتی صدا خود را پیدا نکنید و جهت رفع آن تمرین کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

خوردن خوراکی های زیر به تقویت صدای شما در آواز خواندن کمک می کند

۱– میوه های تازه

میوه ها از ارزش غذایی بالای برخوردارند پس بهتر است قبل از اجرا میوه های تازه بخوردید که سرشار از فیبر و ویتامین هستند. انرژی حاصل از میوه سریع تر می سوزند.
 
۲– مرغ و ماهی

مرغ و ماهی بخاطر اینکه چرب نیستند پروتئین بهتری برای بدن دارند و زودتر جذب می شوند و ویتامین های موجود در مرغ و ماهی باعث می شود مخاط گلو کمتر شود به همین علت باعث بهتر شدن صدای شما است. ویتامین A موجود در مرغ و ماهی در کلم و اسفناج و.. هم وجود دارد. پس قبل از اجرا خوراکی و غذاهایی مصرف کنید که ویتامین A دارند.

۳– آجیل ها

آجیل یک میان وعده عالی برای خوانندگان در بین آواز است و بخاطر نمکی که در آن موجود است باعث جلوگیری از خشکی گلو می شود.
 
۴– عسل و کره بادام زمینی

کره بادام زمینی بخاطر شکر کم و انژی زیادی که می دهد بهترین خوراکی برای خوانندگان است و به زیبا و نازک شدن صدا کمک شایانی میکند. خوردن یک قاشق عسل در چای اول صبح باعث بهبود عملکرد بهتر تارهای صوتی شما می شود و بخاطر مواد ضد آنتی بیوتیک باعث رفع باکتری های گلو می شود.

کلاس آموزش آواز سنتی در تهران

Top
لطفا امتیاز دهید: